Ministri izraelit: Izraeli do ta caktojë çmimin e sulmit të Iranit në kohën e duhur

Benny Gantz, ministër në kabinetin e luftës në Izrael, ka thënë se Izraeli do të caktojë “çmimin e saktë” të sulmit të Iranit ndaj tij në kohën e duhur.

Izraeli dhe aleatët e tij i kanë rrëzuar pjesën më të madhe të rreth 300 dronëve dhe raketave të nisura përgjatë natës prej Iranit.

Shpërthime të mëdha janë dëgjuar në orët e para të mëngjesit të së dielës në Izrael, teksa sistemi ajror izraelit i ka rrëzuar raketat dhe dronët në ardhje.

Irani ka thënë se sulmet janë kundërpërgjigje të një sulmi të kryer në konsullatën iraniane në Siri, më 1 prill, si pasojë e të cilit janë vrarë disa iranianë, përfshirë figura të rëndësishme ushtarake.

Izraeli as nuk e ka pohuar, as nuk e ka mohuar kryerjen e sulmit.

Ne do ta ndërtojmë një koalicion rajonal dhe të caktojmë çmimin e saktë të sulmit të Iranit, në kohën e duhur për ne”, ka thënë Gantz.

“Më e rëndësishmja, të përballur nga dëshira e armiqve tanë për të na dëmtuar neve, ne do të vazhdojmë të bashkohemi dhe të bëhemi më të fuqishëm”.

Ndaras, Gantz ka thënë se ka biseduar edhe me ministren e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock.

Ne kemi diskutuar për rëndësinë e formimit të një fronti të përbashkët global, për të kundërshtuar agresionin iranian direkt prej tij dhe rrjeteve të tij – në rajon dhe në nivel botëror”, ka thënë Gantz përmes një postimi në rrjetet sociale.

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi, e ka paralajmëruar Izraelin kundër ndonjë “sjelljeje të pamatur”, pas sulmit, duke thënë se përgjigja pasuese e Teheranit do të jetë “edhe më e fuqishme”.

Ushtria iraniane ka pretenduar se sulmet e saj i kanë arritur të gjitha objektivat dhe se operacioni është kryer me sukses.

Qeveritë perëndimore dhe të tjera kanë bërë thirrje për përmbajtje.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu