Ministria palestineze e Shëndetësisë: Izraeli bombardoi maternitetin në spitalin Al-Helou të Gazës

Sulmet ajrore izraelite kanë goditur një repart materniteti në një spital të mbushur me gra dhe anëtarë të stafit mjekësor në qytetin e Gazës, sipas Ashraf al-Qudra, zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë palestineze.

Al-Qudra tha se reparti i maternitetit u zhvendos nga spitali kryesor Al-Shifa i Gazës në Spitalin Ndërkombëtar Al-Helou, ky i fundit nga i cili ishte bombarduar, shkruan Al Jazeera.

Izraeli ka “mbytur sistemin e kujdesit shëndetësor, ka ndaluar shpërndarjen e furnizimeve mjekësore dhe karburantit dhe ka përmbytur [Al-Shifa] me mijëra njerëz të plagosur, duke na detyruar të zhvendosim shërbimet e maternitetit në spitalin Al-Helou dhe të krijojmë vend për më shumë njerëz të plagosur”, theksoi al-Qudra.

“Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndërhyjë urgjentisht për të ndaluar Izraelin dhe për të mbrojtur spitalet, stafin mjekësor dhe pacientët përpara se të përsëritet një tjetër… masakër.”, shtoi ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu