Moti i keq godet SHBA-në/ Raportohet për viktima, 700 mijë familje pa energji elektrike

Pjesa verilindore e Shteteve të Bashkuara u godit nga stuhitë dhe reshjet e borës, duke prekur më shumë qytete si New York, Neu Hampshire dhe Pensilvani.

Erërat e forta dhe reshjet e dendura të shiut rrëzuan pemë dhe linja elektrike, duke lënë 700 mijë familje dhe biznese pa energji.

Një grua humbi jetën pas rrëzimit të një pemë në periferi të Nju Jorkut dhe një tjetër grua vdiq në New Hampshire, ndërsa një tjetër viktimë u raportua në Oklahama.

Dy viktima të tjera u raportuan në Philadelphia, ndërsa një tjetër humbi jetën pasi një aksidenti automobilistik. Dhjetra fluturime në rajon u anuluan ose u vonuan dhe shumë shkolla dhe zyra qeveritare u mbyllën në zonat veriore.

Në Virxhinia Perëndimore, Shërbimi Kombëtar i Motit të enjten konfirmoi se dy tornado me erëra maksimale prej 130 mph (209 km/h) dhe një tjetër me erëra maksimale prej 110 mph (177 km/h) goditën pjesën jugore të shtetit, duke dëmtuar shtëpi dhe biznese.

Shërbimi i motit lëshoi ​​gjithashtu një paralajmërim për përmbytje të mëdha deri të dielën në disa komunitete përgjatë lumit Ohio.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu