Oligarku ukrainas i sanksionuar që merr nënshtetësi maqedonase

Oligarku ukrainas dhe ish-deputeti Oleksandr Onyshchenko, i cili është në listën e sanksioneve të SHBA-së, i është dhënë shtetësia e Maqedonisë së Veriut si një garues i shquar kuajsh.

Muajin e kaluar ai garoi nën flamurin e Maqedonisë së Veriut në një garë kalërimi në St Tropez dhe përfundoi i shtati.

Onischenko, i cili gjithashtu ka nënshtetësi ruse, iu drejtua autoriteteve të Maqedonisë së Veriut për të marrë nënshtetësinë. Qeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi t’i japë atij shtetësinë, në mbledhjen e saj, në fund të majit 2022.

Onyshchenko është i kërkuar në Ukrainë në vitin 2016 pasi dyshohet se ka mashtruar duke dëmtuar buxhetin me më shumë se 100 milionë euro nëpërmjet kompanisë shtetërore të gazit Naftogaz dhe në janar 2021 Uashingtoni e futi atë në listën e sanksioneve për përfshirjen e tij në rrjetin rus që publikoi gjoja biseda midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Petro Poroshenkos (ish-president i Ukrainës) dhe kështu u përpoq të ndikonte në zgjedhjet amerikane.

Për këtë arsye, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut “Aleanca për Shqiptarët” kërkoi dorëheqjen e ministrit të Brendshëm të vendit, Oliver Spasovski.

“Ky është një skandal i madh me pasoja ndërkombëtare, i cili minon drejtpërdrejt regjimin e sanksioneve të SHBA-së dhe politikën e jashtme të BE-së. Ky vendim dëmton edhe rrugën tonë drejt anëtarësimit në BE, sepse mesazhi është se Maqedonia e Veriut po përdoret nga kriminelët e kërkuar nga vendet e tjera për të anashkaluar përpjekjet e aleatëve tanë për të izoluar oligarkët e Putinit, në mes të agresionit rus kundër Ukrainës”, thuhet në një deklaratë të kësaj partie.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu