Osmani: Kemi çfarë të ofrojmë në OSBE, nuk jemi zgjedhur përkohësisht

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani thotë se kryesimi me OSBE-në vitin e ardhshëm do të jetë mundësi e shkëlqyer për vendin.

Sipas tij, Maqedonia e Veriut ka çfarë t’i ofrojë OSBE-së dhe jo rastësisht jemi zgjedhur rastësisht si kryesues të OSBE-së.

“Kemi arritur shumë në demokracinë funksionale multietnike, model unikat që përdoret si referencë edhe për vendet tjera. Krijuam kulturë të komparomisti, dialogut dhe marrëdhënieve të mira ndërfqinjësore”, tha Osmani.

Ai shtoi se Maqedonia ka model dhe përvojë dhe se ka përvojë të drejtpërdrejtë me misionet e OSBE-së.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu