Pas temperaturave ekstrem të larta, bien reshjet e dëborës në këto 2 vende

Ndryshimet drastike të motit nuk kanë prekur vetëm Shqipërinë, por edhe shtete të tjera. Pas temperaturave të larta që arritën deri në 30 gradë, në Kroaci dhe Slloveni kanë nisur reshjet e dëborës.

Në Zagreb temperaturat kanë rënë me 20 gradë Celsius në 24 orë. Dje në orën 14:00 ishte 27 gradë Celsius, ndërsa sot 7 gradë Celsius.

Dia pamje tregojnë në majën e Medvednicës së shtetit kroat po bie borë, raporton index.hr.

Ndërkohë, agjencia e Mjedisit ka lëshuar një paralajmërim portokalli për pjesën jugperëndimore dhe qendrore të Sllovenisë për shkak të erërave të forta dhe reshjeve të borës.

Temperaturat ranë, në disa vende, si në Kroaci, me më shumë se 10 gradë Celsius.

Ndryshe, temperatura të ngjashme pritet të vijnë edhe në Kosovë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu