Pas videove që qarkulluan me shpejtësi, reagon kryeministrja finlandeze dhe shpërthen në lot: Edhe unë jam njeri

Sanna Marin ka këmbëngulur se ajo punon shumë si kryeministre e Finlandës, por gjithashtu duhet të ketë të drejtë për një jetë private, pasi një fotografi e bërë në rezidencën e saj të dy grave topless duke u puthur shkaktoi kritika të reja për festën e saj.

“Unë jam njeri,” u tha Marin gazetarëve të mërkurën në konferencën e partisë së saj Social Demokrate, duke e përshkruar javën e kaluar si “mjaft të vështirë”. Në lot, ajo tha se edhe ajo ndonjëherë dëshiron “për gëzim, dritë dhe argëtim mes reve të errëta”.

36-vjeçarja, kryetarja më e re e qeverisë në botë kur u zgjodh në vitin 2019, shtoi: “Nuk kam humbur asnjë ditë pune. Unë dua të besoj se njerëzit do të shikojnë atë që bëjmë në punë dhe jo atë që bëjmë në kohën tonë të lirë.”

Ajo tha se nuk kishte lënë “asnjë detyrë të vetme pa bërë – dhe as këtë nuk do ta lë në mes. Po mësoj. Por unë po e bëj punën time ashtu siç e kam bërë deri tani. Unë jam duke menduar për Ukrainën, unë jam duke menduar për ju dhe unë jam duke bërë punën time.”

Të martën, Marin kërkoi falje për fotografinë, e cila u shfaq për herë të parë në llogarinë TikTok të modeles dhe influencueses Sabina Särkkä. Ajo tregon atë dhe një grua tjetër, jo Marin, duke u puthur dhe ngritur lart, me një shenjë “Finlandë” mbi gjoksin e tyre.

“Mendoj se fotografia nuk është e përshtatshme, kërkoj falje për të. Një foto e tillë nuk duhej të bëhej”, tha Marin. Por ndryshe “asgjë e jashtëzakonshme nuk ndodhi” në festën në rezidencën e saj, Kesäranta, pas festivalit muzikor Ruisrock më 8 korrik, tha ajo.

Kërkimi i faljes erdhi pasi Marin u bë tituj në mbarë botën javën e kaluar kur u shfaq video e saj duke pirë dhe kërcyer me bollëk gjatë një feste tjetër private në të cilën raportet e pabazuara pretendonin se mund të ishte konsumuar drogë.

Ndërsa ajo u tha gazetarëve se nuk kishte marrë kurrë drogë personalisht dhe nuk kishte parë ndonjë të përdorur në festën në një apartament në Helsinki më 6 gusht, kryeministrja bëri një test droge “për të pastruar dyshimet”. Rezultati, i publikuar të hënën , ishte negativ.

Media finlandeze raportoi pretendime – të përforcuara kryesisht nga llogari të ekstremit të djathtë dhe anti-qeveritar – se një zë në video mund të dëgjohej duke bërtitur “banda e miellit”, një referencë e supozuar për drogën, por nuk është e qartë se termi është përdorur apo çfarë do te thote.

E pyetur nëse do të ndryshonte ndonjë gjë në sjelljen e saj, Marin tha se ajo personalisht nuk sheh ndonjë gjë të keqe që “ne politikanët gjithashtu të kemi kohë të lirë, ta kalojmë atë me miqtë tanë”. Ajo tha se u takon votuesve në zgjedhje që “të vlerësojnë nëse është e përshtatshme nga këndvështrimi i tyre dhe çfarë mendojnë ata për të”.

Kundërshtarët e kanë përshkruar sjelljen e Marin si të papërshtatshme dhe thanë se zgjedhja e saj e miqve tregonte mungesë gjykimi, ndërsa fotot dhe videot e zbuluara mund ta ekspozojnë atë ndaj kritikave apo edhe shantazheve. Por shumë të tjerë kanë mbrojtur të drejtën e saj për parti.

Gratë finlandeze kanë postuar video të tyre duke kërcyer dhe pirë për të treguar mbështetjen e tyre për kryeministrin, ndërsa vetë Marin tha se shpresonte që “në vitin 2022, të pranohet që edhe vendimmarrësit të kërcejnë, të këndojnë dhe të shkojnë në festa”. .

Ajo gjithashtu tha, megjithatë, se ishte “e sigurtë” se kishte materiale të tjera. “Ndjehem sikur filmimet janë filmuar për mua gjatë gjithë kohës, kudo, dhe nuk ndihem mirë,” u tha ajo gazetarëve javën e kaluar . “Edhe gjërat normale janë bërë të duken keq.”

Ndikimi politik për Marin, i cili ka fituar lëvdata për trajtimin e saj të pandemisë Covid dhe për nxjerrjen e Finlandës nga dekadat e neutralitetit dhe mosangazhimit për të aplikuar për anëtarësim në NATO pas pushtimit të Rusisë në Ukrainë, deri më tani ka qenë i kufizuar.

Por disa aleatë janë të lodhur nga furia. Ministrja e financave e Finlandës, Annika Saarikko, udhëheqëse e partisë së Qendrës, e cila është anëtare e koalicionit të qendrës së majtë të Marin, tha se ishte “e hutuar dhe e lodhur” duke komentuar mbi fotot dhe videot.

Ministrja e Arsimit, Li Andersson, nga Aleanca e Majtë tha se shpresonte se diskutimi do të kalonte në “çështje thelbësore” të tilla si “detyrat tona në lidhje me këtë dimër të vështirë që po vjen, krizën energjetike, luftën e agresionit të Rusisë, politikat e drejta”.

Petteri Orpo, nga partia opozitare e Koalicionit Kombëtar, tha se ai shpresonte se vëmendja e medias dhe e publikut mund të përqendrohet tani në “atë që nuk po bën kryeministri. Kemi krizë energjetike, inflacion galopant, probleme në shëndetësi. Ne kemi nevojë për lidership.”

Brenda socialdemokratëve të Marin, gazeta Helsingin Sanomat – e cila foli me tetë deputetë të partisë – paralajmëroi se ndërsa ajo mbetej shumë e popullarizuar dhe nuk kishte presion për ta hequr atë, zhgënjimi po rritej për skandalet e përsëritura.

Disa deputetë me të cilët foli gazeta kishin kritikuar gjykimin e Marin dhe i konsideruan veprimet e saj “të pamatur”, tha ai, duke shtuar se shqetësimi po shtohej për fotot ose videot e mëtejshme që shfaqen dhe nëse Marin kishte mësuar nga përvoja.

“Të gjithë e shohin atë si shumë të aftë për të bërë punën e saj,” tha një deputet. “Ajo ka qëndrueshmëri të jashtëzakonshme, feston në mënyrë të egër dhe gjithashtu kujdeset për punën e saj. Por ka arsye të mira për t’u shqetësuar për prioritetet e saj.

Në një situatë kur zgjedhjet po afrojnë, është jashtëzakonisht e rëndësishme të flasim edhe me mbështetësit tanë më të vjetër. Finlanda është ende një vend relativisht konservator, veçanërisht jashtë rajonit të kryeqytetit.

… kemi një favor të vogël për të kërkuar. Miliona njerëz po i drejtohen Guardian-it për lajme të hapura, të pavarura dhe cilësore çdo ditë dhe lexuesit në 180 vende anembanë botës na mbështesin tani financiarisht.

Ne besojmë se të gjithë meritojnë akses në informacionin që bazohet në shkencë dhe të vërtetë, dhe analiza të rrënjosura në autoritet dhe integritet. Kjo është arsyeja pse ne bëmë një zgjedhje tjetër: ta mbajmë raportimin tonë të hapur për të gjithë lexuesit, pavarësisht se ku jetojnë ose çfarë mund të përballojnë të paguajnë. Kjo do të thotë që më shumë njerëz mund të jenë më të informuar, të bashkuar dhe të frymëzuar për të ndërmarrë veprime kuptimplota.

Në këto kohë të rrezikshme, një organizatë globale e lajmeve që kërkon të vërtetën si Guardian është thelbësore. Ne nuk kemi aksionarë apo pronar miliarder, që do të thotë se gazetaria jonë është e lirë nga ndikimi tregtar dhe politik – kjo na bën të ndryshëm. Kur nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme, pavarësia jonë na lejon të hetojmë, sfidojmë dhe ekspozojmë pa frikë ata që janë në pushtet.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu