Përfundoi në ankand: Një oligark rus mbeti pa një jaht me vlerë 75 milionë dollarë

Një superjaht prej 75 milionë dollarësh është nxjerrë në ankand në Gjibraltar pasi iu sekuestrua nga një miliarder rus i sanksionuar. Kjo konsiderohet si shitja e parë e këtij lloji që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Jahti u sekuestrua nga autoritetet e Gjibraltarit në mars pasi banka amerikane JP Morgan njoftoi se pronari i saj, Dmitry Pumpyansky, kishte hequr dorë nga kushtet e një kredie prej 20 miliardë dollarësh.

63 oferta janë dorëzuar në Gjykatën e Admiralitetit të Gjibraltarit për jahtin, i cili mban 12 pasagjerë në gjashtë kabina dhe ka një pishinë, spa, kinema 3D dhe ambiente për sporte ujore.

Pumpjanski ishte pronar i jahtit deri në mars. Sipas Forbes. pasuria e tij vlerësohet në 2 miliardë dollarë.

Jahti Axioma është jahti i parë luksoz i konfiskuar që dihet se është nxjerrë në ankand që kur Perëndimi vendosi sanksione ndaj rusëve të pasur të afërt me presidentin Vladimir Putin.

VIDEO:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu