Pika kufitare İpsala rihapet pas zjarreve të rrezikshme në pyjet në Greqi

Porta kufitare İpsala, e cila ishte mbyllur për pikat kufitare për shkak të një zjarri pyjor që po vazhdonte prej tre ditësh në qytetin e Aleksandropolit në veri-lindje të Greqisë pranë kufirit me Turqinë, është rihapur, transmeton InfoShqip.

İpsala në provincën veriperëndimore të Turqisë Edirne dhe porta kufitare Kipi në anën greke, të dyja të mbyllura përkohësisht për shkak të zjarreve, kanë rifilluar tani operacionet, duke lejuar hyrjen dhe daljen e kontrolluar nga zona.

Megjithatë, zjarret, të cilat kishin qenë jashtë kontrollit për tre ditë, çuan në mbylljen e autostradës që lidhet me Portën İpsala, tha zyra e guvernatorit provincial. Ndërsa transporti përmes rrugëve dytësore mund të lehtësohet, ekziston rreziku që këto rrugë alternative të mbyllen për shkak të zjarreve.

Ekipet e zjarrfikësve të përbërë nga mbi 200 zjarrfikës, duke përfshirë vullnetarë dhe oficerë policie, të mbështetur nga avionë, po luftojnë me guxim zjarrin që ka shkatërruar rajonin. Prioriteti është parandalimi i përhapjes së zjarrit drejt Parkut Kombëtar Dadia, i cili tashmë kishte pësuar dëme të mëdha nga zjarret e pyjeve vitin e kaluar.

Sipas një deklarate zyrtare, shtatë zjarrfikës dhe një vullnetar u plagosën gjatë operacioneve të tyre dhe u desh të transportoheshin në spital.

Meteorologët këshillojnë kujdes pasi rreziku i zjarrit është rritur nga kushtet e nxehta dhe të thata që pritet të vazhdojnë deri më 25 gusht. Në përgjigje të krizës së vazhdueshme, autoritetet e mbrojtjes civile evakuuan 12 komunitete gjatë fundjavës, duke i këshilluar banorët të qëndrojnë brenda për shkak të tymit të dendur që mbulon rajonin.

Teksa ferri vazhdon të egërsojë, zyrtarisht është shpallur gjendja e jashtëzakonshme për zonën e prekur.

Ndërkohë, një burrë u gjet i vdekur në një zjarr në pyll në veri të Athinës më 21 gusht, thanë zjarrfikësit ndërsa luftonin me flakët e reja në të gjithë vendin.

“Një bari i vjetër vrapoi në vathën e tij për të shpëtuar kafshët dhe u gjet i vdekur,” tha një zëdhënës i departamentit të zjarrfikësve për AFP në Boeotia, rreth 100 kilometra në veri të Athinës.

Njerëzit në një plazh dhe në dy komunitete pranë zjarrit janë urdhëruar të evakuohen. Rreth 60 zjarrfikës, të mbështetur nga katër avionë bombardues me ujë, luftuan me flakët, tha një zyrtar i departamentit të zjarrfikësve./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu