Presidenti argjentinas pritet t’i japë goditjen e fortë Putinit, ja lajmi i mirë që ka për Ukrainën

Presidenti argjentinas Javier Milei nuk e përjashton mundësinë e dërgimit të nidhmës ushtarake në Ukrainë për të mbështetur Kievin në luftën kundër Rusisë.

‘Është diçka për të cilën po flet ministri ynë i Mbrojtjes (Luis Petri) për të parë se për çfarë mund të bashkëpunojmë’, tha lider ultra-liberal.

Milei, i cili është i ftuar në takimin e liderëve të vendve të G7-ës që do të mbahet në Pulia të Italisë në datat 13-15 qershor, shprehu dëshirën për të takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë turnout që do të zhvillojë në Europë.

Dhe, gjithashtu zbuloi se donte të organizonte një forum në Buenos Aires në mbrojtje të lirisë së Ukrainës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu