Presidenti Pendarovski do të merr pjesë në varrimin e Mbretëreshës Elizabeth II

Presidenti Stevo Pendarovski do të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II. Pendarovski në varrimin në Londër do të jetë i shoqëruar nga Zonja e Parë, Elizabeta Georgievska Pendarovska.

Ndryshe, varrimi do të bëhet të hënën, respektivisht me me 19 shtator.

Përshëndetjet ceremoniale me armë priten në Hyde Park dhe në Tower Hill dhe do të mbahet një minutë heshtje kombëtare.

Mbreti Charles do të drejtojë audiencën e tij të parë me kryeministrin. Ai do të takohet gjithashtu me Earl Marshall për të nënshkruar zyrtarisht planet e plota të funeralit, me disa detaje të funeralit shtetëror, që pritet të mbahet pas 10 ditësh. Charles do të japë një deklaratë për kombin dhe Commonwealth këtë mbrëmje.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu