Putini po humbet afër 1,000 ushtarë në Ukrainë çdo ditë, Inteligjenca Britanike sjell detajet, tregon pasojat për Rusinë

Humbja e afro një mijë ushtarëve në ditë nuk po i ndalon rusët të ndërmarrin sulme masive në Ukrainë, tha ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar të dielën.

“Që nga fillimi i pushtimit në shkurt të 2022, forcat ruse kanë pësuar mesatarisht 658 humbje në ditë”, tha ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në një postim në X, i cili përmbledh numrin e viktimave dhe të plagosurve rusë.

“Çdo vit ka parë një rritje në normën mesatare ditore të humbjes nga 400 në 2022, në 693 në 2023, në 913 deri në tremujorin e parë të 2024”, vazhdoi postimi.

“Rritja reflekton mbështetjen e vazhdueshme të Rusisë në masë për të mbajtur presionin në vijat e frontit ukrainas”.

Njoftimi i inteligjencës britanike vuri në dukje se numri i humbjeve ditore ruse pësoi një rënie të lehtë në mars.

Rënia e numrave, tha ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar, “korrespondon me më pak sulme të raportuara gjatë muajit të kaluar”.

“Reduktimi i operacioneve sulmuese ruse ka shumë të ngjarë të reflektojë një sërë faktorësh: një periudhë pushimi dhe rregullimi pas marrjes së Avdiivka dhe synimin për të reduktuar njoftimet për vdekje gjatë zgjedhjeve ruse”, thuhet në postim.

Kjo nuk është hera e parë që numri i viktimave ruse vihet në qendër të vëmendjes.

Ndryshe në janar, një komandant ukrainas i tha CNN se Rusia po shtonte sulmet e tyre “pa ndalim me njerëz”.

“Sulm pas sulmi, pa ndalur. Nëse vrasim 40 deri në 70 prej tyre me dronë brenda një dite, të nesërmen ata rinovojnë forcat e tyre dhe vazhdojnë të sulmojnë”, tha komandanti.

Nevoja e pangopur për më shumë trupa nënkuptonte se Rusisë i është dashur të prekte të burgosurit për të nxitur përpjekjet e tyre të luftës.

Në fakt, ushtria ruse ka rekrutuar aq shumë të burgosur, saqë iu desh të mbyllte disa prej burgjeve të saj për të “optimizuar dhe kursyer para”.

Por fokusi i ngushtë në bashkimin e trupave për luftën mund të ketë implikime afatgjata në ekonominë e Rusisë.

Lufta në Ukrainë e ka lënë Rusinë me një mungesë të madhe të fuqisë punëtore.

Në dhjetor, Instituti Ekonomik i Akademisë Ruse të Shkencave tha se ekonomisë ruse i mungonin rreth 5 milionë punëtorë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu