Që në 250 metra distancë, kjo është risia që karakterizon audi-të e reja

Pavarësisht se ekzistojnë shumë kompani duke zhvilluar teknologjinë LiDAR për automjetet autonome, kompani të shumta të mëdha kanë zgjedhur të shkojnë me Luminar, një firmë e teknologjisë e bazuar në Silicon Valley, e cila gjithashtu punon me Toyotan dhe Volvon.

Partneriteti i tyre i fundit është me markën Audi. Qëllimi është për të ndihmuar modelet e ardhshme të Audi-së të zbulojnë pengesat në distancë prej 250 metrash, shkruan IndeksOnline.

“Perceptimi mbetet një pengesë për lëvizshmërinë autonome dhe ne kemi punuar shpejt për të gjetur sensorë më të fuqishëm për ta bërë më të lehtë punën e perceptimit”, tha shefi i teknologjisë së Audi, Alexandre Haag.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu