Rama vëlla, na thuaj çfarë të bëjmë, “Të balancuara” negociatat në Tiranë, mes Kovaçevskit dhe Taravarit?

Për momentin nuk dihet nëse kryeministri shqiptar gjatë vizitës së tij të hënën në Shkup ka biseduar fare me homologun e tij maqedonas për përfshirjen e Aleancës për Shqiptarët në Qeveri, por jozyrtarisht, siç raporton Almakos duke cituar burime qeveritare. Kryeministri Dimitar Kovaçevski thuhet se është i gatshëm t’i ofrojë Arben Taravarit tri ministri: Ministrinë e Arsimit, Ministrinë e Shëndetësisë dhe Ministrinë e Bujqësisë, transmeton InfoShqip.

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dyshohet se ka marrë rolin e ndërmjetësit në negociatat e qeverisë maqedonase me Aleancën për Shqiptarët, me qëllim përmbysjen e partisë së Arben Taravarit nga opozita në pushtet dhe forcimin e shumicës parlamentare për tetë deputetë të tjerë.

Ky informacion u publikua fillimisht nga portali i lajmeve në gjuhën shqipe Almakos me titull: “Aleanca për shqiptarët pranë hyrjes në Qeveri me kërkesë të Tiranës dhe faktorit ndërkombëtar?!”.

Siç shkruajnë mediat, Taravari në shoqërinë e deputetes Ilire Dauti dhe kryetarit të Bashkisë Vrapçisht, Isen Shabani, kanë vizituar Ramën këto ditë në Tiranë dhe pyetja kryesore që kanë diskutuar ka qenë: “Sa dhe nëse mundet Shqipëria, me ndihmën e faktori ndërkombëtar, për të kërkuar stabilizimin e shumicës parlamentare në Maqedoni, dhe me qëllim pranimin e tetë deputetëve në dispozicion të Aleancës për Shqiptarët?!”.

Për momentin nuk dihet nëse kryeministri shqiptar gjatë vizitës së tij në Shkup të hënën ka diskutuar për këtë temë me kolegun e tij maqedonas Dimitar Kovaçevski, por jozyrtarisht, siç raporton Almakos duke cituar burime qeveritare, kryeministri Kovacevski dyshohet se është gati të ofrojë tre ministri. tek Taravari : Ministria e Arsimit, Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Bujqësisë.

Si qershia mbi tortë, Aleanca për Shqiptarët do të marrë edhe tre poste deputetësh në ministri: Zëvendësministri i Drejtësisë, Zëvendësministri i Transportit dhe Lidhjeve, si dhe zëvendësministri i Punës dhe Politikës Sociale. Qershia mbi tortë, nga ana tjetër, do të jenë postet drejtuese dhe drejtuese në rreth 30 drejtori dhe institucione.

Në një prononcim për Plusinfo, analisti politik Sinisha Pekevski thotë se nuk duhet të çuditemi aspak që kryeministri i një shteti tjetër ndërhyn në politikat tona të brendshme, sepse siç kujtojmë, në të kaluarën kemi qenë dëshmitarë të shumë shembujve të ngjashëm.

“Ndërhyrja e vendeve të huaja në politikën tonë të brendshme nuk është diçka e re. Nëse ju kujtohet, ish-kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka pasur një koordinim të ngushtë për tema të caktuara me liderin e BDI-së Ali Ahmeti, kështu që nuk do të habitesha nëse këtë herë kryeministri shqiptar Edi Rama do të kishte realizime të ngjashme me liderin e Aleancës. për shqiptarët.

Duhet të kuptojmë se është e rëndësishme që Rama të mbajë qeverinë aktuale maqedonase, të rrisë shumicën parlamentare dhe të ndryshojë Kushtetutën e Maqedonisë, për të nisur negociatat me BE-në për Maqedoninë dhe Shqipërinë. Në këtë rast, nuk është se kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe Arben Taravari nuk mund të shtrëngojnë duart dhe të arrijnë marrëveshje, por padyshim që ndihma nga jashtë është shumë më e rëndësishme dhe më e vlerësuar. Sa i përket ofertës, sinqerisht nuk besoj se Aleanca për Shqiptarët do të marrë tre ministri, por edhe nëse është kështu, do të thotë që Alternativa do të marrë ndonjë ministri tjetër dhe do të heqë dorë nga Ministria e Shëndetësisë.

Unë supozoj se për këtë arsye tani po i lëshojnë të gjitha ato afera në shëndetësi për të krijuar një situatë që ministri aktual Bekim Sali të mos e udhëheqë mirë sektorin e tij. Sido që të jetë, LSDM është e gatshme të bëjë gjithçka vetëm për të qëndruar në pushtet. Dikush do të mendonte se janë të gatshëm të kenë vetëm kryeministrin dhe të bëjnë pazare për të gjitha pozitat e tjera të rëndësishme në këmbim të qëndrimit në pushtet” – shpjegon Pekevski.

Aleanca për Shqiptarët nuk duan të komentojnë për momentin dhe thonë se i njëjti qëndrim i liderit Taravari është i vlefshëm që ende nuk ka ardhur asnjë ofertë nga qeveria, por edhe se tetë deputetët do të votojnë për ndryshimet kushtetuese pavarësisht. nëse janë në pushtet apo në opozitë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu