Rruga kryesore për rusët në Evropë ishte veriu, por asaj po i vjen fundi

Një numër i madh Porshe, Bentley dhe vetura të tjera luksoze me targa ruse mbushin garazhin e parkimit në aeroportin e Helsinkit vetëm për një arsye – Finlanda po bëhet një vend i rëndësishëm tranziti për turistët rusë që shkojnë prej andej drejt vendeve të tjera evropiane. Megjithatë, së shpejti edhe kjo do të ndryshojë në mënyrë drastike.

BE-ja mbylli hapësirën e saj ajrore për avionët rusë pasi Moska pushtoi Ukrainën, duke detyruar këdo që dëshiron të udhëtojë në Evropë për të kaluar me veturë përtej kufirit ose të marrë një devijim duke përdorur linjat ajrore të tjera, raporton theguardian.

Që kur kufizimet e Rusisë për coronavirusin u hoqën në muajin korrik, ka pasur një bum në udhëtarët rusë dhe një reagim në rritje në Evropë kundër udhëtarëve rusë në mes të luftës së vazhdueshme në Ukrainë.

Një shëtitje e shpejtë nëpër parkingun në aeroportin e Helsinkit zbuloi dhjetëra, nëse jo qindra, vetura të nivelit të lartë me targa ruse, duke përfshirë sedanin e ri Mercedes-Benz C-Class dhe Porsche 911 Turbo S.

“Më habit. Uroj që ata të mos ishin këtu përpara se të zgjidhej situata në Ukrainë”, tha pasagjeri finlandez Juri Hirvonen, pasi doli nga garazhi.

Ministri i Jashtëm finlandez, Pekka Havisto tha se Finlanda është kthyer në një “vend tranzit” për turistët rusë.

“Aeroporti i Helsinkit aktualisht po pret shumë turistë rus”, shtoi ai.

Finlanda njoftoi javën e kaluar se do të kufizonte numrin e vizave turistike ruse në 10 për qind të vëllimit aktual nga 1 shtatori, pas pakënaqësisë në rritje me udhëtimet turistike ruse për shkak të luftës në Ukrainë.

Rusët vazhdojnë të hyjnë në Finlandë me viza të lëshuara nga vende të tjera të BE-së në zonën e udhëtimit pa kufij Shengen.

“Ata vijnë kështu me viza Shengen të lëshuara nga vende të tjera të BE-së dhe më pas vazhdojnë përmes aeroportit të Helsinkit”, tha Havisto.

Sipas një sondazhi të kryer nga roja kufitare finlandeze në gusht, rreth dy të tretat e rusëve që kalojnë kufirin lindor të Finlandës e bëjnë këtë me një vizë Shengen të lëshuar nga një vend tjetër përveç Finlandës.

“Spanja hungareze, Italia, Austria, Greqia dhe Spanja zakonisht u japin viza rusëve dhe në përgjithësi janë ndër vendet që lëshojnë më shumë çdo vit”, tha Mert Sacioglu, një zyrtar i policisë kufitare.

Shumë anëtarë lindorë të BE-së ndaluan lëshimin e vizave turistike për rusët menjëherë pas pushtimit të 24 shkurtit, por rusët me viza të lëshuara nga vende të tjera lejohen të hyjnë në territorin e BE-së.

Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Gabrielius Landsbergis tha të martën se ai mund të kërkojë një “zgjidhje rajonale” për të ndaluar turistët rusë nëse vendet anëtare të BE nuk arrijnë të bien dakord për sanksionet në mbarë bllokun.

Ai pret të flasë me Letoninë, Poloninë, Finlandën dhe Estoninë më pas, në margjinat e një takimi të ministrave të jashtëm të BE-së në Pragë.

“Para së gjithash, ne po kërkojmë një zgjidhje evropiane, sepse ajo është më e qëndrueshme dhe ligjërisht më e sakta”, u tha Landsbergis gazetarëve në Vilnius.

“Nëse nuk e arrijmë atë, nuk përjashtojmë mundësinë e kërkimit të një zgjidhjeje rajonale që do të përfshinte shtetet baltike, Poloninë dhe Finlandën”, shtoi ai. Ai theksoi se një veprim i tillë do të ishte “i vështirë”.

Havisto tha se rregullat e Shengenit nuk lejojnë Finlandën të mbyllë kufijtë e saj për anëtarët e një kombësie të caktuar, sepse vetëm BE mund të vendosë për sanksione të tilla.

Ky mendim u nda nga shumë finlandezë në aeroport.

“BE duhet të marrë një vendim për të mbyllur kufirin,” tha një pasagjer.

Vendi nordik synon ta ngrejë këtë çështje në takimin e ardhshëm të ministrave të jashtëm të BE-së në Republikën Çeke më 30 gusht. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu