Rusët, me komandant të ri në Ukrainë: Tepër mizor

Ministria britanike e Mbrojtjes njoftoi sot se Rusia ndoshta ka tërhequr disa gjeneralë nga pozicionet kryesore komanduese në konfliktin ukrainas këtë muaj.

“Që nga fillimi i qershorit, komanda e lartë ruse ka shumë të ngjarë të ketë hequr disa gjeneralë nga pozicionet kryesore të komandës operacionale në luftën në Ukrainë”, tha ministria në Twitter.

Në mesin e të pushuarve, pretendojnë britanikët, janë komandanti i Forcave Ajrore (VDV), gjeneral-koloneli Andrei Serdyukov, si dhe komandanti i Grupit të Ushtrisë Jugore (SGF), gjenerali Alexander Dvornikov, i cili ka shërbyer si komandant i përgjithshëm operacional i forcave pushtuese për disa kohë.

Komanda e SGF ka të ngjarë t’i transferohet gjeneral-kolonelit Sergei Surovikin, thonë britanikët, pasi ajo vazhdon të luajë një rol qendror në ofensivën ruse në Donbas. Prej më shumë se 30 vjetësh, karriera e Surovikinit është rënduar me akuza për korrupsion, por ai është “stolisur” nga brutaliteti i madh ndaj “armiqve”.

Forcat ukrainase u urdhëruan të tërhiqeshin nga qyteti i sulmuar i Donetskut të Veriut pas javësh luftimesh të ashpra, në mënyrë që të shmangnin më shumë viktima dhe të rigrupoheshin.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha të shtunën se kishte frikë se Ukraina mund të përballet me presion për të negociuar një marrëveshje paqeje me Rusinë, e cila nuk është në interesin e saj – për shkak të pasojave ekonomike të luftës në Evropë.

“Shumë vende thonë se kjo është një luftë evropiane që është e panevojshme … dhe për këtë arsye presioni do të rritet për të inkurajuar – ndoshta për të detyruar – ukrainasit në paqe të keqe,” u tha ai stacioneve televizive në kryeqytetin e Ruandës, Kigali, ku po merr pjesë në Samiti i Komonuelthit.

Johnson tha se pasojat e realizimit të mundshëm të planeve të presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë do të ishin të rrezikshme për sigurinë ndërkombëtare dhe do të nënkuptonin një “katastrofë ekonomike afatgjatë”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu