Rusia nis sulmet në dy qytete të Ukrainës

Artileria dhe sulmet ajrore goditën qytetet fqinje Severodonetsk dhe Lysychansk këtë mëngjes.

Një fabrikë kimike në Severodonetsk ku janë bllokuar qindra civilë ishte mes ndërtesave të goditura, tha një zyrtar ukrainas.

Autoritetet ukrainase kanë paralajmëruar më parë për rreziqet e mundshme të një sulmi në fabrikën kimike.

Në një mesazh Telegram, guvernatori rajonal i Luhanskut, Serhiy Haidai tha se forcat ruse kishin tentuar gjithashtu të hynin dhe të bllokonin Lysychansk.

Shtatëmbëdhjetë persona u evakuuan nga qyteti dje nga oficerët e policisë, shpëtimtarët dhe vullnetarët, tha ai.

Të dy qytetet janë bërë objektiva kyçe për Rusinë ndërsa ajo përpiqet të marrë nën kontroll rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, i cili përbëhet nga Luhansk dhe Donetsk.

Severodonetsk në veçanti është bërë një fushë beteje e ashpër dhe ka parë që të dyja palët të marrin viktima të rënda.

Dje, Ukraina tha se trupat e saj ishin urdhëruar të tërhiqeshin nga Severodonetsk pasi kishte mbetur pak për t’u mbrojtur – duke shënuar ndryshimin më të madh për Kievin që nga humbja e Mariupolit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu