SHBA përgatitet të pajisë Ukrainën me “bishat” e reja, do dërgojë raketat “Launch” dhe “MLRS” me rreze të gjatë veprimi

Administrata Biden po përgatitet të shtojë llojin e armatimit që po i ofron Ukrainës duke dërguar sisteme të avancuara raketash me rreze të gjatë, të cilat tani janë kërkesa kryesore nga zyrtarët ukrainas, thonë zyrtarë të shumtë.

Administrata po priret drejt dërgimit të sistemeve si pjesë e një pakete më të madhe të ndihmës ushtarake dhe të sigurisë në Ukrainë, e cila mund të shpallet javën e ardhshme.

Zyrtarë të lartë ukrainas, duke përfshirë presidentin Volodymyr Zelensky, i kanë kërkuar SHBA-së dhe aleatëve të saj që të ofrojnë Sistemin e Raketave të Shumëfishta Launch, ose MLRS.

Sistemet e armëve të prodhuara në SHBA mund të lëshojnë një breshëri raketash qindra kilometra më larg se çdo sistem që ka tashmë Ukraina, dhe ukrainasit argumentojnë se mund të jetë një ndryshim i lojës në luftën e tyre kundër Rusisë .

Një sistem tjetër që Ukraina ka kërkuar është Sistemi i Raketave të Artilerisë së Lëvizshmërisë së Lartë, i njohur si HIMARS, një sistem me rrota më të lehta dhe i aftë për të gjuajtur shumë nga të njëjtat lloje municionesh si MLRS.

Rusia javët e fundit ka goditur Ukrainën në lindje , ku Ukraina është e paarmatosur, kanë thënë zyrtarët ukrainas.

Çështja ishte në krye të axhendës në dy takimet e javës së kaluar në Shtëpinë e Bardhë, ku zëvendës anëtarët e kabinetit u mblodhën për të diskutuar politikën e sigurisë kombëtare, thanë zyrtarët.

Në qendër të çështjes ishte i njëjti shqetësim me të cilin administrata është përballur që nga fillimi i luftës – nëse dërgimi i armatimit gjithnjë e më të rëndë në Ukrainë do të shihet nga Rusia si një provokim që mund të shkaktojë një lloj hakmarrjeje kundër SHBA-së.

Një pengesë kryesore, thanë burimet, ka qenë diapazoni i gjerë i sistemeve raketore.

MLRS dhe versioni i tij me peshë më të lehtë, HIMARS, mund të nisin deri në 300 km, ose 186 milje, në varësi të llojit të municionit.

Ata qëllohen nga një automjet i lëvizshëm në objektiva tokësorë, gjë që do t’i lejonte ukrainasit të godasin më lehtë objektivat brenda Rusisë.

Ukraina tashmë besohet se ka kryer sulme të shumta ndërkufitare brenda Rusisë , të cilat zyrtarët ukrainas as i konfirmojnë dhe as nuk i mohojnë.

Zyrtarët rusë kanë thënë publikisht se çdo kërcënim ndaj atdheut të tyre do të përbënte një përshkallëzim të madh dhe kanë thënë se vendet perëndimore po e bëjnë veten objektiv legjitim në luftë duke vazhduar të armatosin ukrainasit.

Një tjetër shqetësim i madh brenda administratës së Bidenit ka qenë nëse SHBA mund të përballojë të japë kaq shumë armë të nivelit të lartë të nxjerra nga rezervat e ushtrisë, thanë burimet.

Administrata kishte shqetësime të ngjashme në lidhje me sigurimin e Ukrainës me avionë luftarakë shtesë MiG-29 , për të cilat disa ishin të shqetësuar se mund t’i lejonin ukrainasit që të luftonin në Rusi.

Në fund, SHBA vendosi kundër furnizimit të Polonisë me avionë të rinj, të cilët do të kishin lejuar polakët të pajisnin Ukrainën me MiG-të e epokës sovjetike.

Debati rreth MLRS është gjithashtu i ngjashëm me atë që u zhvillua përpara se SHBA të vendoste të fillonte dërgimin e Howitzers më të rëndë, me rreze të gjatë, në Ukrainë muajin e kaluar.

Në atë kohë, M777 Howitzers shënuan një rritje të ndjeshme të rrezes dhe fuqisë në krahasim me sistemet e mëparshme, por edhe ato kryejnë rreth 25 kilometra ose 18 milje në rreze. MLRS mund të gjuajë shumë më larg se çdo artileri që SHBA ka dërguar deri më sot.

Një rrugëdalje mund të jetë sigurimi i Ukrainës me sisteme raketash me rreze më të shkurtër veprimi, thanë zyrtarët, gjë që është gjithashtu në shqyrtim. Zyrtarët e Pentagonit u takuan me CEO të Lockheed Martin javën e kaluar për të diskutuar furnizimin dhe rritjen e prodhimit të MLRS, tha një burim për CNN.

Takimi u drejtua nga Nënsekretari i Mbrojtjes për Blerjen dhe Mbështetjen Bill LaPlante.

Mbretëria e Bashkuar është gjithashtu ende duke vendosur nëse do t’i dërgojë sistemet, i thanë CNN dy zyrtarë dhe do të donte ta bënte këtë në bashkëpunim me SHBA.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu