Shokët dhe shoqet e Fatjonit nuk mbajnë dot lotët, pamje rrëqethëse nga shkolla në Gramsh

Këtë të mërkurë, Fatjon Bici nuk do të ulet në bankën e tij si çdo mëngjes, krah shokut të klasës. Shkollën “Asllan Shahini” të Gramshit mëngjesin e sotëm e ka pllakosur heshtja e dhimbja, për humbjen e një jete kaq të re, në mënyrë kaq tragjike.

Në vendin ku Fatjoni, vetëm 16-vjeç, do të ulej, sot qëndrojnë një tufë me lule, ndërsa shokët e shoqet e tij të klasës nuk i mbajnë dot lotët.

Pamjet që sjell gazetari Fatos Salliu janë vërtetë prekëse. E gjithë klasa e të riut është në lot…

Jashtë, në rrugën pranë shkollës, aty ku Fatjoni u godit për vdekje, bashkëmoshatarët kanë vendosur lule dhe kanë ndezur qirinj.

Kujtojmë se 16-vjeçari humbi tragjikisht jetën një ditë më parë pas një sherri me disa adoleshentë të tjerë. Ai u godit me thikë dhe humbi jetën në spital, ndërsa i plagosur mbeti edhe një 15-vjeçar. Policia arrestoi 4 adoleshentë të moshës 14 deri në 16 vjeç, të cilët akuzohen se në bashkëpunim me njëri-tjetrin i morën jetën të riut (Lexo më shumë).

Ndërkohë, drejtoresha e shkollës, Ardiana Hasa, u shpreh e tronditur për ngjarjen. Për gazetarin Fatos Salliu, ajo tregoi se Fatjoni ishte larguar pasi kishte mbaruar orën e gjashtë të mësimit.

“Ka dalë nga shkolla i qetë, shumë i qetë”, shprehet ajo, ndërsa tregon se përpara se të largohej, 16-vjeçari kishte pyetur nëse motra e vogël ishte larguar për në shtëpi. Të dy mësonin në të njëjtën shkollë 9-vjeçare.

Drejtoresha thotë se e vetmja gjë që adoleshenti bëri dje ndryshe ishte se doli nga porta e madhe e shkollës, jo ajo që i binte më shkurt për të shkuar për në shtëpi. E pyetur nëse fëmijët kontrollohen për armë të ftohta, Hasa tha se nuk kjo nuk ka qenë e nevojshme, pasi deri ditën e djeshme në këtë shkollë nuk ka pasur kurrë raste të sherreve të tilla.

Ardiana Hasa: Është dhimbje që unë nuk e përshkruaj dot me fjalë, por në pyetjet që ju bëtë dhe thatë ngjarja që ka ndodhur në shkollën tuaj. Vetëm ndryshimi i një fjale na bën të ndihemi edhe më keq. Ngjarja ka ndodhur në mes të ditës, në mes të lagjes. Ju e patë, kur u futët në oborrin e shkollës, që nxënësit e asaj klase, sapo u kthyen nga vendi i ngjarjes, në të cilën vendosën lule, ndezën qirinj dhe të gjithë ishin shumë të trishtuar. Ngjarja ka ndodhur dje pas mësimit. Fatjoni ka mbaruar orën e gjashtë, që kishte Edukim Fizik. Ka kontaktuar me rojen e shkollës të cilin e ka pyetur nëse kishte mbaruar mësimin motra e tij më e vogël ose jo, dhe pasi ka marrë përgjigje nga roja, që motra e tij ishte larguar, pasi këtë gjë ne na jep të qenit në qyet të vogël, të gjithë ne i njohim nxënësit e shkollës, që janë motra e vëllezër, prandaj dhe ai iu drejtua rojes dhe Fatjoni ka dalë nga shkolla i qetë, shumë i qetë. Ka dalë nga shkolla, domethënë ajo që ka ndryshuar tek Fatjoni janë 2 portat e shkollës. Domethënë Fatjoni nuk ka ikur nga porta që i bie më shkurt për në shtëpinë e tij, por ka dalë nga porta e madhe, gjë që askujt nuk i bëri përshtypje.

-A ka ndodhur raste të tjera të zënkave?

Ardiana Hasa: Asnjëherë.

-Sa i përket kontrollit, a kontrollohen nxënësit problematikë, ose edhe nxënësit e tjerë për armë të ftohta?

Ardiana Hasa: Rasti i djeshëm ishte që ato armët e ftohta, nuk ishin të nxënësve tanë që morën pjesë në atë lloj sherri që përfundoi në tragjedi. Të them që i kontrollojmë nxënësit përditë, jo nuk i kontrollojmë përditë, sepse nuk ka qenë nevoja, nuk ka patur kurrë probleme të tilla, madje mund të them me bindje nuk ka patur në ambientet e shkollës, asnjëherë, këtë e them me bindje, zënie me grushta. Qejfmbetje midis fëmijëve ka gjithmonë dhe ne përpiqemi me psikologun me mësuesit t’i sheshojmë, por raste të tilla jo, asnjëherë, asnjëherë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu