Shokuese, arrestohet tregtari që shiste dhi me dhëmbë fallco për Kurban Bajram

Një tregtar në Pakistan është arrestuar pasi shiste dhi kurbani me dhëmbë fallco. Policia vendore tha se sot kishte arrestuar tregtarin që shiste kafshët e sakrificës me dhëmbë plastike, në zonën Gulberg Chowrangi të metropolit pakistanez, sipas rrjetit vendas ARY News.

Ndalimi erdhi pas shpërndarjes në rrjetet sociale të një videoje ku klienti dukej se hiqte nga goja e dhisë ato që dukeshin si dhëmbë të rreme.

Fotot sollen arrestimin e tregtarit per mashtrim dhe mizori ndaj kafshëve, e gjithashtu sekuestrimin e shtatë dhive të tij në formë ‘prove materiale.’

Gjatë marrjes në pyetje tregtari tha se vinte në Karachi nga Hyderabad në lindje të vendit, për të shitur kafshët e tij për Kuban Bajram.

Pakistan celebron Kurban Bajramin në 17 qershor, pasi hëna Zil Hajj u shfaq më 7 qershor, thonë zyrtarët vendas.

Festa muslimane celebrohet në kujtim të Profetit Ibrahim dhe shënohet me therrjen e kafshëve, mishi i të cilave ndahet mes familjarëve dhe të varfërve.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu