Shpend Ahmeti: Albin Kurti konkurron me Ramën, do të jetë lider shqiptar (VIDEO)

Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, është shprehur se kryeministri Albin Kurti pretendon të jetë lider i gjithë shqiptarëve.

Komentet Ahmeti i bëri në Euronews Albania, ku komentoi gjetjet e “Barometrit”, lidhur me pëlqyeshmërine e lidërëve në Shqipëri dhe Kosovë.

Ai tha gjithashtu se Kurti mundohet të konkurrojë kryeministrin shqiptar, Edi Rama, i cili shihet sipas tij si lideri shqiptar.

Ndërsa për popullaritetin e Vjosa Osmanit, ai tha se vjen pasi ajo është presidentja e parë grua e zgjedhur me votë popullore në Kosovë.

“Rezultati i çuditshëm për Bashën, sepse kisha prit që në Kosovë Rama të ishte më lartë se Basha në nivelin e papëlqyeshmërisë.

Albin Kurti pretendon të jetë lider shqiptar. Jo në zgjedhje, nuk po flas për zgjedhje. As Vjosa, as Lumiri, as Memli, nuk janë politikanë që pretendojnë të jenë politikanë shqiptarë. E shihni tani Albinin prezent në zgjedhje në Maqedoni, kemi qenë në zgjedhje në Malin e Zi. Pretendon të jetë përfaqësues pak më i madh. Konkurrenca me Edi Ramën është aty, i cili është përfaqësuesi dhe mund të flasë pak a shumë në rolin e shqiptarëve.

Vjosa më çudit se kjo nuk e ka këtë pretendim. Por luan rol edhe fakti se është presidentja e parë e zgjedhur me vota. Ka qenë edhe Atifetja, por ka qenë e imponuar marrëveshjes. Vjosa ka qenë më e votuara në zgjedhjet e fundit, sepse Albini e kishte të ndaluar të merrte pjesë në zgjedhje. Për Ramushin dhe Hashimin, këta shihen si kanë luftuar për Kombin”, tha Ahmeti.

VIDEO


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu