Si t’i shëroni thembrat e çara në mënyrë natyrale?

A ju shqetëson mendimi për heqjen e këpucëve apo sandaleve në kompani?

Nëse keni thembra të çara, është lehtë të kuptohet se përse ekziston ky shqetësim. Por, shumë pak persona e dinë se zgjidhja për këtë problem të zakonshëm veçse gjendet në shtëpinë tuaj, transmeton Telegrafi.

Thembrat e çara mund të rregullohen apo shërohen edhe në mënyrë natyrale me ndihmën e ayurvedat ose hemopatisë.

Kujdes si pastroheni

Shmangni zhytjen e këmbëve në ujë ose pastrimin me ujë shumë të nxehtë, sepse kjo i shkakton këmbët të thahen.

Në vend të kësaj, pastrohuni me ujë të vakët.

Disa terapistë rekomandojnë edhe përdorimin e sheqerit si eksfoliant natyral në këmbë të thata për t’i pastruar mirë dhe për ta hequr qafe lëkurën e tharë.

Përdorni aloe Vera

Substanca që përngjanë me xhel nga gjethet e aloe veras, është lagështues i mahnitshëm që e shëron dhe zbutë lëkurën.

Vetëm vendoseni një gjeth të kësaj bime të mahnitshme në zonën e prekur dhe dhimbja do të lirohet, si dhe thembra do të shërohet.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu