Situata në Lindjen e Mesme, SHBA nuk merr pjesë në asnjë sulm kundër Iranit!

Një takim i kabinetit të luftës izraelite prej disa orësh përfundoi të dielën pa një vendim se si Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të paprecedentë të Iranit me raketa dhe dron , tha një zyrtar izraelit.

Kabineti është i vendosur të ndërmarrë veprime, por ende nuk ka vendosur për kohën dhe qëllimin, tha zyrtari.

Izraeli nuk po kërkon luftë pas sulmit të Iranit dhe “duhet ekuilibri në këtë situatë”, tha presidenti izraelit Isaac Herzog të dielën.

Biden dhe anëtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare u thanë homologëve të tyre se SHBA nuk do të marrë pjesë në asnjë veprim sulmues kundër Iranit, sipas zyrtarëve amerikanë të njohur me këtë çështje.

Presidenti iranian Ebrahim Raisi tha se çdo “agresion i ri kundër interesave të kombit iranian do të përballet me një përgjigje më të rëndë dhe të penduar”, sipas mediave shtetërore.

Ndwrkohw Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres tha se OKB-ja dhe vendet anëtare kanë një “përgjegjësi të përbashkët” për të angazhuar “të gjitha palët e interesuara për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm”. Në seancën urgjente të së dielës të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e thirrur për të adresuar sulmin e Iranit, Izraeli dhe Irani dënuan veprimet e njëri-tjetrit.

Jordania thirri ambasadorin e Iranit pasi përgjoi dronët iranianë mbi vend. Vendet e G7 dënuan sulmin dhe thanë se do të punojnë së bashku për të “stabilizuar situatën” në Lindjen e Mesme. Dhe Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken theksoi rëndësinë e shmangies së përshkallëzimit në rajon dhe “një përgjigje të koordinuar diplomatike”, në thirrjet me homologët e tij nga MB , Gjermania , Turqia, Egjipti, Jordania dhe Arabia Saudite.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu