Sulmet në Veri, Prokuroria e Kosovës: Janë ndaluar 6 persona, dyshohen për vepra terroriste

Prokuroria Speciale e Kosovës ka njoftuar se janë ndaluar gjashtë persona për sulmin ndaj Policisë së Kosovës, të cilët akuzohen për disa vepra penale, pas sulmit në fshatin Banjskë të Zveçanit. Një ndër to është për vepra terroriste.

“Veprat e rënda kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës; Sulm kundër rendit kushtetues të Republikës së Kosovës; Përgatitja e veprave terroriste ose veprave penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Republikës së Kosovës dhe Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”, këto janë veprat për të cilat dyshohen të arrestuarit.
Prokuroria deklaroi se nga aksioni i sotëm i Policisë janë sekuestruar automjete të mbushura me sasi të konsiderueshme të armatimit të llojeve të ndryshme.Të ndaluarit do të mbahen nën vëzhgimin e policëve për 48 orë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu