Ballina Etiketimet Lajmet e fundit nga Bota

Etiketim: Lajmet e fundit nga Bota

Çfarë janë “Terminatorët” rusë që janë parë në Ukrainë?

Imazhet e reja konfirmojnë praninë në Donbas të Ukrainës të një makine luftarake të blinduar të Rusisë, e cila është e pazakontë. Ky është...

Severodonetsk po kthehet në një Mariupol të ri

Ofensiva ruse vijon në Donbass, ku Moska, sipas inteligjencës britanike, po vendos tanke të gjeneratës së re Terminator. Rusët thonë se shkatërruan 13 vende...

Shuplakë nga Franca: Procesi i anëtarësimit të Ukrainës në BE mund...

Procesi i anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian mund të zgjasë 15 ose 20 vjet, tha Clement Bon, ministër i Çështjeve Evropiane në Ministrinë...

Gjenerali në pension: Turqia do të vendosi veton ndaj zgjerimit të...

Gjenerali në pension, Turqia duhet të vendose veton ndaj zgjerimit të NATO-s në 20 vitet e ardhshme. Turqia duhet të shfrytëzojë plotësisht mundësinë historike...

Rusia dërgon tanket Terminator në Ukrainë, Zelensky flet për një situatë...

Një tjetër pasqyrë rreth intensitetit të luftimeve rreth qytetit lindor të Ukrainës, Severodonetsk ka ardhur nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Në...

Lituania nga nesër pa gaz, naftë dhe energji elektrike nga Rusia

Ministria e Energjisë së Lituanisë ka njoftuar se vendi nga nesër nuk do të importojë energji elektrike nga Rusia, kështu që në atë vend...

Bashkëshortja e Zelenskyt: Askush nuk më ndan nga ai

Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska ka dhënë një intervistë të rrallë me bashkëshortin e saj, Presidentin Volodymyr Zelensky. Zelenska ndër të tjera...

Edhe aktori Morgan Freeman pjesë e listës,i ndalohet hyrja në Rusi

Kremlini ka përditësuar “listën e ndalimit” të zyrtarëve amerikanë dhe figurave të famshme të cilëve u ndalohet hyrja në Rusi dhe një nga ato...

Arma e vogël, por vdekjeprurëse që ndryshoi rrjedhën e luftës në...

Shtetet e Bashkuara kanë dhënë deri më tani kontributin më të madh për ushtrinë ukrainase që nga fillimi i luftës. Ndër armët më efikase...

Pavarësisht rënies së Mariupolit, Zelensky tha: Ne thyem shtyllën kurrizore të...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ushtria e tij kishte shkaktuar dëme të rënda në forcat e armatosura ruse pavarësisht rënies së qytetit port...