Ballina Etiketimet Opinione

Etiketim: opinione

OPINION/ 36 vite nga vrasja e Jusuf Gërvallës, heroit që ngriti...

Shkruan: Ylldrit Bomova Për shumë heronj janë shkruar vargje e kënduar këngë, për Jusufin sonte e 36 vite më parë këndohet kënga e pambaruar, për...

Musa Paçuku: Kujdes nga provokimet e përçarësve

Shkruan Musa Paçuku Dibranë të nderuar, dhe ju anëtarë, aktivistë të partive opozitare, pas disfatës të pësuar nga BDI-ja në Dibër, disfatë e cila rëndon...

Katër thikat që do i ngulen BDI-së

Pasi kisha pyetje për atë se si prognozoj që BDI do humb keq ndër shqiptarë, mund ti marre vetëm deri në dy ose tre...

Shteti vret në mënyra të ndryshme

1. Janë bërë tetë ditë nga shuarja e jetës në burgun e Prizrenit të anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe studentit i cili edhe dy provime...

Dalja e votuesve në zgjedhje

Shkrimi është opinion i rregullt i autorit në javoren “Fokus”, publikuar me 18.10.2016 Nëse bëhej përzgjedhje e komponentit më të rëndësishëm për zgjedhje demokratike, korrekte,...

Mareshali Ali!

Nga Krenar Sllova. Dibra ka 25 vite që kur shpëtoi nga urdhërat partiake të sistemit monist, që kur thoshte dicka partia e marshallit duhej bërë...

Të jesh indiferent ose të votosh!

Ti drejtohesh kutisë së votimit në botën e qytetëruar është përgjegjësi, është kulturë!Mund të jesh dhe indiferent, i painteresuar, mohues, protestues, por në botë...

Decentralizim do të thotë ti kthesh popullit institucionin!

Në qoftë se me gjithë mend e kemi vizion për t’i ndryshuar gjërat, për të mos i përsëritur gabimet, për të sjellë diçka të...

Ku u zhdukën shqiptarët?

I mbani mend shqiptarët? Erdhën papritur, 25 vjet më parë. Erdhën të gjithë bashkë. Në fillim nuk kishim dhe më pas, me një goditje,...

Përse goditet arsimi shqip në Maqedoni?

Ata që tentojnë të na poshtërojnë do ta marrin ndëshkimin e popullit dhe mallkimin e Zotit. Mëkatarët e mëdhenj të padrejtësive të këtij populli...

Lajmet e fundit