Ballina Etiketimet Serbia

Etiketim: serbia

Serbia para presionit të madh, për ta hequr preambulën për Kosovën

Serbia së shpejti do të ballafaqohet me “çështjen e çështjeve”: si do të përballet me presionin ndërkombëtar për ta shlyer preambulën e Kushtetutës ku...

Serbia ua ndalon Festën e Flamurit shqiptarëve në Preshevë

Gjykatat në Serbi ende vazhdojnë t’i dënojnë shqiptarët në Luginë të Preshevës për ngritjen e flamurit kombëtar. Festa e Flamurit në të tria komunat...

“Serbia do bombardohet nga NATO”

Lidhur me deklaratat e Nikoliçit se NATO ka bombarduar pa asnjë faj Serbinë, ka reaguar ministrja për Dialog e Qeverisë së Kosovës, Edita Tahiri. Ajo...

Serbia i “shpall” luftë shqiptarëve në Preshevë

Një avion ushtarak serb ka shkelë tokën e Kosovës në Luginën e Preshevës. Sipas medieve mësohet se këto fluturime po kryen në kuadër të një...

Tahiri: Me kodin telefonik, Serbia njohu pavarësinë e Kosovës

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka thënë se “kodi telefonik për Kosovën është shtetëror, që ITU ia jep direkt Kosovës”. “Letra që duhet t’i shkojë...

Malazezi më i urryer në Serbi: Flet për origjinën shqiptare, të...

Serbia kundërshton vendimin e Vatikanit, përkatësisht të Papa Françeskut, që kryepeshkopi i dikurshëm i Zagrebit, Alojzije Stepinacit, të shpallet i shenjtë. Reagimet më të...

BE i kërkon Serbisë të përmirësojë raportet me Prishtinën

Bashkimi Europian, e ka inkurajuar Serbinë që të rritë reformat kyçe në fusha si drejtësia, lufta kundër korrupsionit dhe krimi i organizuar, liria e...

Serbia në presion/ Na është vendosur një ultimatum i vështirë për...

Para Serbisë, kur është fjala për Kosovën, është vendosur një ultimatum i vështirë dhe i rëndë për shkak se i kërkohet që të heqë...

Shkaku i Kosovës, Gjermania e Britania bllokojnë afrimin e mëtejshëm të...

Edhe pas tetë vitesh të pavarësimit të Kosovës nga Serbia, sipas agjencisë gjermane të lajmeve DPA, Serbia ende nuk i mundëson Kosovës dhënien e...