Ballina Etiketimet Zyrtarizimi i gjuhes shqipe

Etiketim: zyrtarizimi i gjuhes shqipe

Maleska: Gjuha shqipe zyrtare dhe e rregulluar me Kushtetutë

Profesoresha Mirjana Maleska theksoi se rreth deklaratave për përdorimin e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare nuk duhet që të ngrenë pluhur, pasi që e...

Kuvendi i Maqedonisë nuk e respekton gjuhën shqipe (FOTO)

Në adresë të Telegrafit në Maqedoni ka arritur një ftesë që kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Trajko Veljanovski u është drejtuar me ftesë subjekteve...

Skandal: Pushteti nuk lejon gjuhën shqipe në Dibër

Edhe pse pjesa dërmuese e popullatës në Dibër ka qenë dhe është shqiptare dhe dygjuhësia është e garantuar me kushtetutë dhe ligje, në një...

ANALIZË/ A qëndron Muhamed Zekiri pas gjithë zërave për zyrtarizimin e...

Ditëve të fundit, një çështje që tërhoqi jo vetëm vëmendjen e opinionit publik por nxiti edhe rreagime të partive parlamentare, madje të partisë më të...

ANALIZË/ LSDM nxit rreagimin e VMRO-së për gjuhën shqipe, BDI nuk...

Propozimi i LSDM-së për shtrirjen e dygjuhësisë në gjithë territorin e Republikës së Maqedonisë së fundmi ka hasur në rreagim nga qeveria. Burime nga...

Stefoski: Nuk merremi me politikë, gjuha shqipe s’ka vend në Strugë

Ndryshim rrënjësor ka ndodhur në fillim të manifestimit ndërkombëtar poetik, Mbrëmjet Strugane të Poezisë, që sivjet mbahen për të 55 herë me radhë, njofton...

Lajmet e fundit