Trump: Sa më shumë akuzohet, aq më shumë pasurohet

Frontet ligjore të Donald Trump vazhdojnë të rriten. Por të njëjtat janë edhe donacionet financiare që ai merr, së bashku me normat e rritura elektorale.

Ndjekjet penale ndaj tij duket sikur e dëmtojnë manjatin, por aktakuzat kundër tij përfundimisht po i sjellin përfitime financiare në një vend ku fitoret elektorale fitohen për miliarda dollarë.

Të dielën, madje edhe para aktakuzës së tij të katërt penale kundër tij në Georgia, kandidati republikan për president të vitit 2024 u kishte dërguar një e-mail mbështetësve të tij, duke u bërë thirrje të rebeloheshin … duke futur dorën në portofolin e tyre.

“Departamenti i Drejtësisë i Biden po përpiqet të më fusë në BURG përjetë,” tha ai, pa prova, përpara se t’u kërkonte “patriotëve” të tij të dhuronin 24 deri në 1000 dollarë për fushatën e tij.

“Mbijetesa e Republikës sonë varet nga një fije, Amerika ka nevojë për ju”, theksoi ai.

Katër milionë dollarë në 24 orë

Që nga aktakuza e parë ndaj tij në pranverë në New York, Trump ka përmbytur mbështetësit e tij me mesazhe të ngjashme me tekst dhe e-mail, me të njëjtën retorikë nxitëse.

Rezultati? Grupi i fushatës republikane njoftoi se kishte mbledhur më shumë se 4 milionë dollarë në 24 orët pas ndjekjes së parë penale në çështjen që përfshinte pagesën e parave për të blerë heshtjen e ish-yllit të pornos Stormy Daniels.

Ai gjithashtu u mburr se mblodhi gati 7 milionë dollarë menjëherë pas aktakuzës së tij të dytë federale për dokumentet e klasifikuara që mori me vete kur u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Duke ilustruar ndikimin që ka Donald Trump në bazën e tij, mijëra amerikanë po i përgjigjen thirrjeve të tij për donacione.

Me çdo hetim të ri, republikani tani përfiton nga ajo që ekspertët politikë e quajnë “mbrojtje e prokurorisë” – “rimëkëmbje e lidhur me aktakuzën”.

Një emocion që mund të regjistrohet edhe në sondazhe: që nga aktakuza e tij e parë, e cila tërhoqi vëmendjen e mediave, ish-presidenti gjithashtu fitoi 9 pikë në garën për zgjedhjet paraprake republikane, sipas RealClearPolitics.

“Sa herë që më akuzojnë, ne ngjitemi lart”, tha Trump në mitingjet e tij të fushatës. Duke shkuar deri aty sa të thuhet menjëherë pas aktakuzës së tretë ndaj tij, se “i duhet vetëm një aktakuzë për të fituar këto zgjedhje”.

Mirëpo, nëse ish-presidentit dhe rrethit të tij i pëlqen të mburret me shumat e mëdha të mbledhura falë këtyre akuzave, ka një lexim tjetër. Vëllimi i shpenzimeve që lidhen me këto kategori është i tillë që kandidati nuk ka më zgjidhje tjetër veçse të nxjerrë para nga fondet e fushatës së tij.

“Trump ka shpenzuar tashmë një përqindje të konsiderueshme të donacioneve të tij për tarifat ligjore,” tha mendimtari politik Larry Sabato për AFP. Këto kosto, parashikon ky profesor i Universitetit të Virginia-s, “do të vazhdojnë të rriten për muaj, madje edhe vite”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu