U shpall njeriu më i vjetër në botë, britaniku ka lindur në të njëjtin vit që Titaniku është mbytur

Në moshën 111 vjeç e 224 ditë, John Alfred Tinniswood nga Anglia ka marrë zyrtarisht titullin e njeriut më të vjetër në botë.

Rekordet Botërore të Guinness e bënë njoftimin të premten, dy ditë pasi njoftuan vdekjen e ish-mbajtësit të titullit Juan Vicente Pérez në moshën 114-vjeçare, një muaj para ditëlindjes së tij të 115-të.

Ju ose jetoni gjatë ose jo, dhe nuk mund të bëni gjë për këtë,” tha Tinniswood në një intervistë me Guinness në të cilën iu prezantua certifikata e tij.

Ndërsa Tinniswood, i cili nuk pi duhan, pi rrallë alkool dhe ha peshk e patate të skuqura çdo të premte, tha se sekreti i jetëgjatësisë është “thjesht fati”.

I lindur në qytetin veriperëndimor anglez të Liverpool-it më 26 gusht 1912, Tinniswood ka përjetuar dy luftëra botërore – si dhe pandeminë e Gripit të Madh dhe Covid-19 – dhe gjithashtu mban rekordin për veteranin mashkull më të vjetër në botë të Luftës së Dytë Botërore, sipas në Guinness. Ai lindi në të njëjtin vit që u mbyt Titaniku.

Ai është një tifoz i përjetshëm i klubit të futbollit Liverpool dhe ka përjetuar të gjitha nëntëmbëdhjetë fitoret e titullit të ligës së klubit të tij dhe të tetë fitoret e klubit të tij në Kupën FA.

Stërgjyshi aktualisht banon në një shtëpi kujdesi në qytetin bregdetar anglez të Southport.

Menaxherja e shtëpisë së kujdesit, Katie Howard i tha BBC-së se ishte një nder të kujdesesha për Tinniswood, një “individ i mrekullueshëm me kaq shumë histori për të treguar”, i cili “i pëlqen të lexojë gazetën dhe të dëgjojë radio”.

Gruaja më e vjetër në botë është Maria Branyas Morera 117-vjeçare dhe jeton në Spanjë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu