Vulin nga Moska: Vetëm Serbia nga e gjithë Evropa nuk është pjesë e histerisë anti-ruse

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, i cili po qëndron për një vizitë zyrtare në Moskë, u takua sot me ministrin e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, Sergej Lavrov dhe me drejtorët e “Rostech” dhe “Rosoboronexport”, shkruan korrespondenti i MIA nga Beogradi.

Në bisedën e tij me Lavrovin, Vulin ka theksuar se Serbia e udhëhequr nga presidenti Aleksandar Vuçiq nuk e harron vëllazërinë shekullore dhe se Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk vendosi sanksione ndaj Federatës Ruse dhe nuk u bë pjesë e histerisë anti- ruse.

Ai tha se Sergej Lavrov është mik i sinqertë i Serbisë dhe popullit serb, duke shprehur mirënjohjen e madhe për Rusinë për respektimin e vazhdueshëm të sovranitetit dhe integritetit të Serbisë dhe “mosnjohjen e shtetit të rremë të Kosovës”.

Vulin theksoi se Serbia është një vend i pavarur që i zgjedh miqtë e vet dhe se ndjen keqardhje të thellë që ministri Lavrov u pengua të vizitojë Beogradin në qershor me dëshirën e vendeve të tjera, duke theksuar se janë shkelur të gjitha parimet e së drejtës ndërkombëtare.

Lavrov tha se shteti rus do të vazhdojë të mbështesë Serbinë në ruajtjen e integritetit të saj territorial.

Serbia, tha Vulin, nuk do ta harrojë kurrë ndihmën e Rusisë dhe presidentit rus Vladimir Putin, i cili, me thirrjen e presidentit Vuçiq, pengoi miratimin e një rezolute britanike në Kombet e Bashkuara në vitin 2015, sipas së cilës serbët duhej të ishin shpallur. një popull gjenocidal.

Në takimin mes ministrave serb dhe rus u theksua se Serbia dhe Rusia edhe në kohë sfidash të mëdha kanë marrëdhënie të jashtëzakonshme diplomatike dhe bashkëpunim të suksesshëm dypalësh, pasi presidenti Vuçiq dhe presidenti Putin kanë marrëdhënie jashtëzakonisht të mira personale.

Në Rusi, Vulin u takua edhe me drejtorin e përgjithshëm të “Rostech”, gjenerallejtënant Sergej Chemezov dhe me drejtorin e përgjithshëm të “Rosoboronexport”, Aleksandar Mikheyev, me të cilët bisedoi për vazhdimin e bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë dhe kompania “Rostech”.

Vulin ka treguar se marrëdhëniet dhe bashkëpunimi ndërmjet Serbisë dhe Rusisë janë në nivel të lartë, si dhe marrëdhëniet personale të presidentit serb dhe rus, njoftoi MIA.

Pjesë e vizitës në Moskë janë sekretari Shtetëror i Ministrisë së Punëve të Brendshme Bojan Jocic, komandanti i xhandarmërisë Dejan Lukoviq, zëvendës shefi i Departamentit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Ministrisë së Punëve të Brendshme Maja Ještrović dhe koordinatori i Departamentit të Bashkëpunimit Ndërkombëtar Milos Angjiq, të cilët siç thuhet morën zotimin nga drejtori i bashkëpunimit të Shërbimit Federal Ushtarak-Teknik të Dmitry Shugaev për përmirësimin e bashkëpunimit ushtarako-teknik.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu