Wall Street Journal: Arma që Amerika po i dërgon Izraelit

Wall Street Journal (WSJ) pretendon se SHBA po planifikon të dërgojnë municione të drejtuara me saktësi me vlerë 320 milionë dollarë në Izrael.

Sipas lajmeve të WSJ, bazuar në imazhet e korrespondencës zyrtare që ka marrë, administrata amerikane i dorëzoi Kongresit të SHBA më 31 tetor një deklaratë që parashikon dërgimin e bombave Spice, municioneve precize ajër-tokë, në Izrael.

Sipas korrespondencës, si pjesë e marrëveshjes, prodhuesi amerikan i armëve “Rafael USA” do t’i transferojë municionet kompanisë së saj mëmë izraelite Rafael Advanced Defense Systems.

Gjithashtu në rrezik është përdorimi, montimi, testimi dhe sigurimi i teknologjive të tjera të armëve me vlerë 320 milionë dollarë.

Administrata e Joe Biden po i kërkon qeverisë izraelite që të lejojë një pauzë humanitare në konflikt, por shitja dhe ndihma e ngjashme ushtarake emergjente për Izraelin e minon plotësisht këtë përpjekje,” tha Seth Binder, një ekspert në Institutin Politik për Demokracinë e Lindjes së Mesme (POMED) në Uashington.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu