Xhambaski: Jugosllavia u shpërbë, është koha për të shembur bastionin e fundit, maqedonizmin

“Është koha që politikanët pranë Vardarit të kuptojnë se frika e tyre nga shpërbërja e gënjeshtrës nuk e justifikon urrejtjen dhe represionin ndaj bullgarëve. “Jugosllavia është shpërbërë, është koha për të rrënuar bastionin e saj të fundit – maqedonizmin”, ka shkruar në rrjetet sociale eurodeputeti bullgar Angel Dzambaski, transmeton InfoShqip.

Për herë të fundit Mbreti Boris III Unifikuesi është simbol i çlirimit dhe unitetit të bullgarëve”, shkruan Dzambaski.

Me rastin e ngjarjeve rreth hapjes së klubit bullgar “Car Boris Treti” në Ohër, ai iu përgjigj edhe ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Bujar Osmani:

“Ky zoti Osmani nuk është provokim, por fakt. Vitet e gënjeshtrave dhe propagandës së Kominternit nuk mund ta ndryshojnë historinë. Dhe tregon se trupat bullgare u pritën si çlirimtarë me lule dhe këngë bullgare. Ivan Mihailov, i cili është i urryer nga të gjithë maqedonasit, thotë: “Kur u hapën shkollat ​​bullgare në Maqedoni në vitin 1941, askund nuk pati rebelim dhe nuk u kërkua shkolla të tjera”, ka shkruar Xhambaski në faqen e tij në Facebook./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu