Zaevi pas 3 janarit nuk do të jetë më kryeministër

Pas 3 janarit kryeministri Zoran Zaev do të mbetet vetëm lider i LSDM-së dhe nuk do të gëzojë postin e kryeministrit. Burime qeveritare bëjnë të ditur se Zaev do të largohet duke i hapur rrugë formimit të Qeverisë teknike, tre muaj para zgjedhjeve të 12 prillit.

Kjo Qeveri në krye do të ketë një kryeministër teknik, që do të vjen nga radhët e LSDM-së, në përputhje me detyrimet që dalin nga marrëveshja e Përzhinës, përcjell Alsat-M. Nga ana tjetër, pjesë e Qeverisë teknike me mandat 100 ditësh do të jenë nga VMRO-DPMNE opozitare, por nuk përjashtohet mundësia e përfshirjes edhe të një partie opozitare shqiptare.

Oliver Spasovski deri tani po përflitet si kryeministri teknik i propozuar nga partia në pushtet, por përveç tij lakohet edhe emri i zv/kryetares së LSDM-së, Radmilla Sheqerinska.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu