Zbulimi i rastësishëm i strehës bërthamore të Putinit

Business Insider ka publikuar planet për atë që thotë se është një bunker sekret i ndërtuar nën pallatin luksoz të presidentit rus Vladimir Putin me pamje nga Deti i Zi, duke treguar se sa kohë udhëheqësi rus ka qenë i fokusuar në mundësinë e konfliktit bërthamor.

Siç thekson portali, vendi i fshehtë u zbulua gabimisht, kur një kompani kontraktore ruse publikoi në faqen e saj plane të diskutueshme për një pallat luksoz, si pjesë e një prezantimi të projekteve që përfundoi me sukses në fillim të vitit 2010.

Planet, të publikuara nga kompania ruse tashmë e zhdukur Metro Style dhe të ribotuara nga Business Insider të mërkurën, tregojnë një kompleks nëntokësor poshtë pallatit të Putinit, i përbërë nga dy tunele të veçanta, i cili u zbulua më parë në një hetim nga Alexei Navalny, duke shkaktuar një stuhi në Rusi.

Pallati, i rrethuar nga 17,000 hektarë pyll

Portali amerikan vuri në dukje se, përkundër gjithë luksit të disponueshëm në “pallatin perandorak” dhe fortifikimeve që e bëjnë atë të mbrojtur, ndërtuesit e kompleksit të madh të Putinit në Detin e Zi neglizhuan një detaj kyç: ata nuk arritën të fshehin planet që tregojnë dy sistemet e tunelit nën kompleksin e pallateve, megjithëse supozohej se aparati i sigurimit të shtetit do të luftonte me të gjitha forcat për t’i mbajtur të fshehta.

Planet arkitekturore të publikuara nga faqja zbulojnë detaje të një bunkeri të fortifikuar të ndërtuar poshtë pallatit të Putinit.

Ai përbëhet nga dy tunele të veçanta të lidhura me një ashensor, i cili zbret afërsisht 50 metra nën tokë.

Gjithashtu, ata zbulojnë se dy tunele janë të veshura me shtresa të trasha betoni dhe të pajisura me përmbajtje të ndryshme.

Ato janë të pajisura me një sasi të mjaftueshme uji të pijshëm, ajrim të nevojshëm dhe ndarje të bollshme për akomodimin e VIP-ave për ditë e ndoshta edhe javë të tëra.

Projektet e publikuara nga faqja tregojnë daljet nga dy tunele direkt nën pallat, i cili është ndërtuar në një kodër me pamje nga Deti i Zi.

Pallati i fortifikuar është i rrethuar nga 17,000 hektarë pyll, i cili e izoloi atë nga pjesa tjetër e vendit dhe mbi të u vendos një zonë ndalim fluturimi.

Kostoja e ndërtimit, 1.3 miliardë dollarë

Qendra për Luftën kundër Korrupsionit në Rusi, e cila drejtohet nga opozitari rus Alexei Navalny, publikoi në janar 2021 një raport investigativ mbi pallatin luksoz të Presidentit Putin, në të cilin zbulon detaje për këtë objekt dhe korrupsionin në qarqet qeverisëse, gjë që shkaktoi një zhurmë e madhe në Rusi.

Hetimi, i cili u publikua në video me titullin “Pallati i Putinit”, detajoi pallatin luksoz të ndërtuar në një zonë të gjerë në vendpushimin e Detit të Zi, Gelendžik, në jug të vendit.

Filmi tregon dokumente sipas të cilave kostoja e ndërtimit të pallatit, i cili zë një sipërfaqe 44 herë më të madhe se Principata e Monakos, arriti në 1.3 miliardë dollarë, dhe u përballua nga kompanitë shtetërore të naftës dhe biznesmenë pranë presidentit rus. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu