A mund të shkaktojë ndonjë problem në trup pirja e tepërt e ujit

Ne kemi dëgjuar vazhdimisht për përfitimet e shumta të pirjes së mjaftueshme të ujit çdo ditë.

Uji jo vetëm që largon toksinat nga trupi ynë dhe na mban të hidratuar, por gjithashtu ndihmon në funksionimin e duhur të trupit dhe organeve tuaja.

Por si ndikon konsumi i tepërt i ujit? A mund të pësoni probleme shëndetësore nga uji? Fatkeqësisht, përgjigja është po; mund të shkaktojë hiponatremi. Kjo ndodh kur lëngjet e tepërta në trup reduktojnë nivelet e nevojshme të natriumit në gjak, një elektrolit thelbësor i nevojshëm për funksionimin optimal të trupit.

Me hiponatreminë, nivelet e ujit në trupin tuaj rriten, duke rezultuar në ënjtje të qelizave. Dr Umesh Gupta, drejtor dhe konsulent i lartë, Aakash Healthcare thotë se simptomat e hiponatremisë variojnë nga dhimbje koke të lehta, të përziera dhe të vjella deri te ato më serioze si konvulsione, koma dhe në rastet më të këqija edhe vdekje.

Sipas një studimi, ndërsa veshkat mund të filtrojnë rreth 20 28 litra ujë në ditë, ato mund të eliminojnë jo më shumë se 0,8 deri në 1,0 litra çdo orë. Prandaj, për të shmangur hiponatreminë, është thelbësore të mos konsumoni më shumë ujë se sa mund të eliminohet nga veshkat.

Më tej, studimi raporton se simptomat e hiponatremisë mund të zhvillohen nëse një person pi 3 deri në 4 litra ujë në një periudhë të shkurtër. Megjithatë, kushte të tilla si moti i nxehtë dhe stërvitja e tepërt mund t’i bëjnë njerëzit të teprojnë me marrjen e ujit.

Hiponatremia përfshin konsumimin e sasive të mëdha të ujit gjatë djersitjes ose gjatë orëve të zgjatura sportive pa zëvendësuar elektrolitet thelbësore si natriumi me ushqim ose pije të mira hidratuese sportive.

Sa ujë ju nevojitet çdo ditë?

Sasia e duhur e ujit ndryshon në varësi të faktorëve si pesha trupore, klima, nivelet e aktivitetit fizik dhe gjithashtu nëse ata ushqehen me gji. Burrat e moshës 19-30 vjeç duhet të konsumojnë rreth 3 litra në ditë. Ndërsa disa njerëz preferojnë të ndjekin rregullin 8 8, i cili thotë të pini tetë gota ujë në ditë, kjo nuk bazohej në kërkime. Gratë shtatzëna, atletet dhe të moshuarit mund të kenë nevojë për më shumë ujë çdo ditë në krahasim me të tjerët. Trupi juaj merr lëngje nga ushqimet dhe pijet si çaji, kafeja dhe lëngjet.

Pirja e ujit të tepërt nga ajo që veshkat mund të eliminojnë në një kohë të caktuar mund të dëmtojë shëndetin tonë. Jo vetëm që prish funksionin e trurit, por gjithashtu hollon elektrolitet, veçanërisht natriumin, në gjak. Nëse nivelet e natriumit bien nën një interval minimal, të quajtur hiponatremia, lëngjet udhëtojnë nga jashtë në brendësi të qelizave, duke i bërë ato të fryhen. Nëse një situatë e tillë ndodh me qelizat e trurit, është e rrezikshme dhe madje kërcënuese për jetën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu