Aeroplani rus me delegacionin e Putinit bën ulje emergjente në Lisbonë

Rusia ka dërguar një aeroplan rezervë në Lisbonë, pasi aeroplani me të cilin udhëtonte një pjesë e delegacionit të presidentit Vladimir Putin u prish në kryeqytetin e Portugalisë, në rrugë e sipër për në samitin e APEC në Peru.

Anëtarët e delegacionit dhe disa gazetarë pritet që të udhëtojnë në Lima me një aeroplan rezervë, i tha agjencisë ruse të lajmeve TASS një zëdhënëse e administratës së presidencës.

Teknikët do të rregullojnë aeroplanin e prishur i cili do të kthehet pastaj në Moskë.

Putin që udhëtonte në samitin e Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor me një avion tjetër nga Sochi, nuk u prek nga prishja.

Më heret, aeroplani i delegacionit u shoqërua përmes hapësirës ajrore zvicrane nga avionët luftarakë të Forcës Ajrore Zvicerane.

Udhëtarët e avionit rus u njoftuan se shoqërimi ishte një praktikë normale në hapësirën ajrore zvicerane dhe ishte pjesë e marrëveshjes paraprake.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu