ASH i përgjigjet VMRO-DPMNE-së: Nuk po mësoheni nga gabimet

Aleanca për Shqiptarët i është përgjigjur VMRO-DPMNE lidhur me debatet për hyrjen e mundshme të ASH-së në Qeveri.

VMRO-DPMNE pyeti dje ASH-në kush është faktori ndërkombëtar dhe të thuhet që po kërkon që partia opozitare shqiptare ti bashkohet pushtetit aktual, pasi që një gjë të tillë e theksoi dy ditë më parë kreu i saj, Arben Taravari.

Nga ASH thonë se partnerët strategjik të Maqedonisë së Veriut, ata që kanë përkrahur në vazhdimësi rrugëtimin e vendit drejt NATO-s dhe BE-së presin nga faktori politik realizimin e ndryshimeve kushtetuese.

“Neve na vjen keq që VMRO-DPMNE ka harruar historinë e saj të afërt dhe nuk ka nxjerrë mësime nga gabimet e veta. Kalkulimet elektorale në çështje strategjike janë papjekuri politike për një parti që pretendon se është shtetndërtuese. Pyesim VMRO-DPMNE, cilat janë ato forca ose shtete që u kërkojnë atyre të kundërtën e kësaj dhe zbatimin e skenareve që shpien shtetit dhe rajonin në një rrugë të rrezikshme?”, theksuan nga ASH, duke shtuar se çdo skenar tjetër çon në izolim vendin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu