BBC shpall 100 gratë më me ndikim në botë, asnjë emër nga Ballkani

BBC ka publikuar një listë të 100 grave më me ndikim në botë në vitin 2019, ku marrin pjesë sosh nga të gjitha anët e botës, por asnjëra nga Ballkani.

Lista përfshin gratë që, në një farë mënyre, kanë qenë një frymëzim për të tjerët dhe kanë ndikuar fuqimisht zhvillime të caktuara globale në fushat me të cilat merren, nga shkenca, sporti, artet, etj.

Te lista e BBC, ndër të tjera, është dhe aktivistja adoleshente për klimën nga Suedia, Greta Thunberg, e cila kohët e fundit dënoi liderët botërorë për mosbërjen e përpjekjeve të nevojshme për të luftuar ndryshimin e klimës me një fjalim në Kombeve të Bashkuara.

Përveç suedezës së re, atletja iraniane Kimia Alizadeh, e cila u bë e para iraniane që fitoi një medalje në Lojërat Olimpike që nga fillimi i garës në Lindjen e Mesme në vitin 1948, është në listën e 100 grave më me ndikim.

Në listë bëjnë pjesë edhe aktivistja për të drejtat e grave Kuvajt, Alanoud Alsharekh, politikanja braziliane Tabata Amaral, gruaja më e shpejtë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar Dina Asher-Smith, futbollistja australiane Tayla Harris, çiklistja gjermane Fiona Kolbinger, aktivistja ruse kundër korrupsionit Lyubov Sobol dhe finlandez gazetarja Sara Wesslin.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu