Çfarë ndodh kur përjetoni humbjen tragjike të personave tuaj të dashur?

Portrait of Chinese young woman crying.

Kur ju humbni një person që doni  është  e vështirë për të gjetur fjalët e duhura.   Kur miqtë tuaj përjetojnë humbjen e një personi të dashur mund të jetë e vështirë  për ti qëndruar pranë sepse në ato momente të duket sikur “bota është shembur”.

Gjithsesi  ju duhet të dini se humbjet janë të zakonshme dhe mund ti ndodhin kujtdo. Kur flasim për humbjen tragjike e të personave të dashur . Më poshtë do të gjeni disa prej gjërave që mund të ndodhin dhe si duhet të silleni pasi keni humbur një person që keni dashur.

  1. Humbja e një personi përjetohet keq në qoftë se jeni në fund të 20tave ose 30 pasi mendoni se do të keni vështirësi në vazhdimi e jetës.
  2. Është normale që të ndiheni si i humbur dhe pa vëmendjen e askujt.
  3. Bëhuni pjesë e terapive të ndryshme në qoftë se ju duket e vështirë për të rimarrë veten pas këtyre humbjeve.
  4. Duhet të flisni për këtë gjë me njerëzit e tjerë mos u mbyllni në vetvete.
  5. Pyesni të njohurit tuaj që mund të kenë kaluar të njëjtën situatë.
  6. Mos harroni se dhimbja do t’ju shoqërojë gjithmonë.
  7. E vërteta është se këto tragjedi mund ti ndodhin kujtdo./Blitz

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu