Domus: Një rezidencë romake në det

Zyrat e Van Geest Design dhe Rob Doyle Design kanë bashkuar forcat e tyre krijuese për të prezantuar një jaht mbresëlënës me vela trimaran 40 metra. “Domus”, rival i denjë i një jahti me motor të shpejtë 60 m 750t, synon të bëhet anija e parë me emetim zero dhe t’i japë një kuptim të ri termit “shtëpi deti”.

Emri “Domus” është latinisht për shtëpinë e ndërtuar rreth një atriumi, si ndërtesat e gjetura në Romën e lashtë dhe Pompei, dhe kjo anije përdor këtë aspekt dizajni për të sjellë një ndjenjë të re në udhëtimin me jaht. Ai kombinon ecjen e shpejtë, komoditetin e hapësirës, ​​dizajnin ultra-modern dhe vetëdijen ekologjike, duke formuar një model unik.

Njerëzit pas pallatit inovativ të detit pohojnë se “Domus” ka dyfishin e hapësirës së brendshme të një katamarani me të njëjtën madhësi dhe ofron të gjithë komoditetin e një superjahti luksoz. Dy skuadrat që bashkëpunuan për ta krijuar atë ishin të vendosur të ndërtonin një trimaran imponues me koston e një katamarani konvencional.

Rob Doyle, i Rob Doyle Design dhe babai i “Domus”, është një nga gjenerata e re e projektuesve me pergamenë në ndërtimin e anijeve, duke përballuar me sukses sfidat moderne në industrinë e kërkuar të jahteve. Duke pasur një karrierë dinamike 20-vjeçare në fushën e jahteve të mëdha, përvoja e tij e pasur konsiderohet unike në fushën praktike të dizajnit si dhe në arkitekturën e nivelit të lartë detar.

Nga ana tjetër, skuadra e Van Geest Design arriti ta mbajë dizajnin “të pastër” por edhe “të shkujdesur”, siç thonë zakonisht, jo vetëm në pamjen e madhe, por kryesisht në detaje. Zyra synonte një ndërveprim harmonik midis mjedisit të jashtëm dhe hapësirave të brendshme të anijes. Të nxitur nga inovacioni, dy ekipet krijuese dolën me këtë mrekulli detare: “Domus” është e ardhmja e ndërtimit modern të anijeve.

“Që në fillim ne iu afruam projektit me mendimin ‘pse jo?’”, shpjegojnë projektuesit. “Vetëm për shkak se superjahtet kanë një formë të caktuar sot, kjo nuk do të thotë se ato duhet të qëndrojnë të tillë”. Vlen të theksohet se njerëzit pas “Domus” futuristik kanë ndërtuar deri më sot më shumë se 60 superjahte me përvojën e tyre të pasur të projektimit dhe njohuritë e thella të ndërtimit të anijeve si mjetet e tyre kryesore.

Pika qendrore hapësinore e “Domus” është atriumi mbresëlënës që lidh të gjitha pjesët e varkës. Ambjentet e brendshme komode prej 780 m2. me pamje të papenguar nga deti mund të kënaqin edhe udhëtarët më kërkues pasi janë të ndarë në dy nivele të pasura. Anija ka gjashtë kabina VIP ultra luksoze, duke përfshirë dy suita me sallone private.

Jahti ultra-modern, i cili gjithashtu ka vela tradicionale, dominohet nga atriumi që lidh të gjitha hapësirat e dizajnit të brendshëm dhe të jashtëm.

Duke udhëtuar me “Domus” vështirë se do të gaboni, pasi opsionet në bord nuk janë të pakta. Nga restoranti, bari dhe kuverta e relaksimit deri te qendra e fitnesit, spa-ja me trajtime rinovuese, dhoma e kinemasë dhe pishina e gjerë, një listë e gjatë shërbimesh e kthen qëndrimin në jaht në një eksperiencë të plotë të kohës së lirë.

Dhe nëse emri “Domus” ju tingëllon paksa… i lashtë, teknologjia e gjetur në trimaranin krejt të ri vjen patjetër nga e ardhmja. Indikative, studio Van Geest Design pretendon se kjo anije do të jetë “jahti i parë me emetim zero mbi 750 tonë bruto”. Për këtë qëllim, në “Domus” përdoret një kombinim i energjisë diellore, teknologjisë së rigjenerimit të hidrogjenit dhe qelizave të karburantit me hidrogjen.

Në thelb, kryqëzori i heshtur do të gjenerojë, do të ruajë dhe do të funksionojë me energji diellore gjatë ditës dhe më pas do të mundësohet nga sistemi i baterisë gjatë natës. Sigurisht, dhe është e pajisur edhe me një vela, e cila siguron energji shtesë nga forca e erës për adhuruesit e udhëtimit më tradicional në ujë. Inovative, miqësore me mjedisin dhe e pajisur me gjithçka që dëshiron një udhëtar i sofistikuar, “Domus” aspiron të jetë “vila romake” në det të hapur.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu