E pyesin për Enver Hoxhën, ja si përgjigjet Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është i ftuar në një intervistë ne Syri Vizion. Kurti ndër të tjera ka folur edhe për lidrein komunist të Shqipërisë, Enver Hoxhën.

“Enver Hoxha ka qenë një diktator i egër dhe i ashpër i cili përfundoi duke e izoluar Shqipërinë. Kjo është për të ardhur keq dhe për tu pikëlluar”, ka thënë Kurti.

Ndërkohë ai ka folur edhe për qasjen e tij ndaj Kosovës.

“Ka mundur të shumë më tepër. Por edhe rrethanat nuk kanë qenë të lehta dhe po e shihni se pas shkuarjes së atij regjimi u bënë tre dekada. Tre dekada këndej, tre andej. Nuk mund të jem i kënaqur me rolin inferior që ka pasur Shqipëria ndaj Jugosllavisë. Por nuk jam i kënaqur me këta që janë inferior ndaj Serbisë shumë më të dobët”, shtoi Kurti.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu