Erdogan i bën thirrje Perëndimit të përmbushë premtimet e bëra sipas marrëveshjes së grurit

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i ka bërë thirrje Perëndimit që të përmbushë premtimet e dhëna Rusisë sipas marrëveshjes së grurit.

“Në këtë pikë, vendet perëndimore duhet të marrin masa për të përmbushur premtimet e tyre,” e citoi atë të thoshte kanali televiziv TRT pas mbërritjes nga samiti i Grupit të Njëzet në Indi. “Natyrisht, ne ngritëm çështjen e propozimit të [presidentit rus Vladimir] Putin për të dërguar një milion ton drithë ndërkohë. Ne i kërkojmë zotit Putin të rrisë këtë sasi. Është e qartë se Perëndimi duhet të zbatojë detyrimet e tij në këtë kontekst. Kjo do të thotë jo vetëm drithërat por edhe plehrat.Çështja e plehrave nuk mund të merret lehtë”.

Kërkesat e Rusisë janë të qarta dhe të qarta. Ka një sërë gjërash që Rusia i konsideron si të pazbatuara. [Moska] dëshiron që të krijohet një mekanizëm pagese për të marrë para për grurin që do të dërgojë përmes këtij korridori. Ajo kërkon që të ketë kufizime hiqet në lidhje me sigurimin e anijeve. Ne po përpiqemi t’i zgjidhim këto probleme dhe të marrim rezultate”, tha ai.

Sipas liderit turk, të gjithë liderët në samitin e G20 donin që marrëveshja e grurit të rifillonte. “Edhe pse vendet perëndimore vlerësojnë përpjekjet e Turqisë, ato duhet t’i bëjnë ato gjithashtu dhe të përmbushin premtimet e tyre,” tha ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu