Erdogan thotë se i beson Rusisë po aq sa edhe Perëndimit

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka thënë se i beson Rusisë po aq sa i beson Perëndimit. Duke shpjeguar takimin e tij të fundit me Vladimir Putin, Erdogan tha se ai nuk arriti ta detyronte atë të rifillonte marrëveshjen e drithit të Detit të Zi nga e cila u tërhoq Kremlini në korrik, por nxiti një premtim për Rusinë për të furnizuar një milion ton drithë për Afrikën.

Unë nuk kam asnjë arsye për të mos u besuar atyre”, citohet të ketë thënë Erdogan gjatë një interviste me transmetuesin amerikan PBS vonë të hënën në Nju Jork, ku ai po merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

“Në masën që Perëndimi është i besueshëm, Rusia është po aq e besueshme. Për 50 vitet e fundit, ne kemi pritur në pragun e BE-së dhe, në këtë moment në kohë, unë i besoj Rusisë po aq sa i besoj Perëndimit”.

Referenca e tij për BE-në lidhet me përpjekjet e gjata të vendit për t’u bërë anëtar i bllokut – përpjekje të cilave u është rezistuar efektivisht për dekada.

Turqia dhe Erdogan kanë qenë figura të rëndësishme në konfliktin në Ukrainë, dhe Ankaraja ka mbajtur lidhje të ngushta me Moskën, por gjithashtu ka ofruar ndihmë ushtarake për Kievin gjatë luftës.

Vitin e kaluar Turqia dhe OKB-ja krijuan një marrëveshje për të lejuar dërgimin e sigurt të grurit ukrainas nga portet e saj të Detit të Zi për të lehtësuar krizën globale të ushqimit, por Moska u tërhoq nga marrëveshja dy muaj më parë duke pretenduar një marrëveshje paralele për të lejuar eksportet e saj të produkteve ushqimore dhe plehrat nuk ishin respektuar.

Turqia ka qenë gjithashtu e rëndësishme në bllokimin e Suedisë – e cila ndan një kufi me Rusinë – nga anëtarësimi në NATO.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu