Erdogan: Turqia mund të ndajë rrugët me BE-në nëse është e nevojshme

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, tha të shtunën se Ankaraja mund të “ndajë rrugët” me Bashkimin Evropian nëse është e nevojshme, kur u pyet rreth përmbajtjes së një raporti të Parlamentit Evropian për Turqinë.

Raporti, i miratuar në fillim të kësaj jave, tha se procesi i pranimit të Turqisë me bllokun 27-anëtarësh nuk mund të rifillojë në rrethanat aktuale dhe bëri thirrje që BE-ja të eksplorojë “një kornizë paralele dhe realiste” për lidhjet e saj me Ankaranë.

Ministria e Jashtme e Turqisë tha në fillim të kësaj jave se raporti i Parlamentit Evropian përmban pretendime dhe paragjykime të pabaza dhe mori një qasje “të cekët dhe jovizionare” ndaj lidhjeve të vendit me BE-në.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu