Escobar: Maqedonia e Veriut është shembull në rajon, jam optimist për negociatat me BE-në

Zëvendës Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit dhe Përfaqësuesi Special për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, përsëriti se do të dëshironte të shihte “më shumë Evropë drejt Ballkanit Perëndimor, pavarësisht nëse i lejojnë ata një vend në tavolinë derisa të mbyllin kapitujt“.

Ai kërkoi pjesëmarrje më të madhe të vendeve të Ballkanit Perëndimor në strukturat evropiane.

Na duhet patjetër më shumë Evropë dhe më shumë SHBA në rajon. Unë jam shumë optimist për negociatat e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut, nëse shikoni se si vendi e trajtoi kandidaturën. Ajo është një shembull në rajon. Gjithmonë theksoj se në një rajon ku ka sfida, marrëdhënie ndër-etnike dhe shumë-etnike dhe qeverisje shumë-etnike, Maqedonia e Veriut shquhet si një shembull shumë i mirë si një shtet civil multietnik dhe shërben si shembull për vendet e tjera që përballen me të njëjtat çështje”, thotë Escobar në një intervistë për këshillën e Atlantikut të dhënë në fillim të muajit.

Ai shton se Maqedonia e Veriut bëri gjithçka për të hapur derën e parë të negociatave të anëtarësimit me BE-në.

“Besoj se kjo Qeveri ka vullnetin, që populli i Maqedonisë së Veriut të ketë kapacitetin për të bërë atë që është e nevojshme për t’u bërë anëtare e plotë e BE-së”, thekson Escobar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu