Evropa në dilemë: Nëse Kievi fiton, problem i madh

Në Eurovision Song Contest, evropianët shfrytëzuan rastin për t’u solidarizuar me Ukrainën dhe për t’i dërguar një mesazh Vladimir Putinit. Por pas entuziazmit, vendet më të fuqishme të kontinentit evropian filluan të ftillohen.

Pas javësh shqetësimesh se çfarë do të ndodhë nëse Rusia “ia del” me Ukrainën, liderët e Evropës Perëndimore tani janë të shqetësuar se çfarë mund të ndodhë nëse Ukraina fiton vërtet, shkruan portali me ndikim Politico.

Sukseset e fundit të Ukrainës në largimin e forcave ruse nga territoret e pushtuara i kanë shtyrë liderët evropianë, nga Franca në Gjermani në Itali, të arrijnë në përfundimin se një fitore dikur e paimagjinueshme e Ukrainës është tani një mundësi shumë reale.

Edhe pse liderët evropianë simpatizojnë publikisht luftën e Ukrainës dhe në disa raste kanë kërkuar të mbështesin vendin në një shkallë të gjerë, ata gjithashtu kanë frikë se ajo që presidenti francez Emmanuel Macron e quajti Rusinë “poshtëruese” javën e kaluar mund të krijojë një seri krejtësisht të re problemesh.

Një shqetësim i madh është se fitorja e Ukrainës mund të destabilizojë Rusinë, duke e bërë atë edhe më të paparashikueshme dhe duke e shtyrë normalizimin e lidhjeve energjetike edhe më jashtë mundësive. Kjo është arsyeja pse disa vende të Evropës Perëndimore po mbrojnë në heshtje një zgjidhje të konfliktit që do t’i “shpëtojë fytyrën Moskës”, edhe nëse kjo do t’i kushtonte Ukrainës një pjesë të territorit të saj.

Edhe pse Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz kanë përsëritur vazhdimisht se i takon Ukrainës të përcaktojë kushtet për një armëpushim, ata kanë theksuar së fundmi se preferojnë një armëpushim tani dhe jo më vonë.

“Ne nuk jemi në luftë me Rusinë,” tha Macron në një fjalim në Parlamentin Evropian në Strasburg javën e kaluar, duke theksuar se “Detyra e Evropës është të qëndrojë pranë Ukrainës për të arritur një armëpushim dhe më pas për të ndërtuar paqen”.

Macron tha gjithashtu se sapo të arrihet paqja, Evropa do të duhet të ndërtojë “balanca të reja sigurie” – një frazë që ka dhënë alarmin në vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, ku shihet si një kod për të shpërblyer Putinin për atë që po ndodh në territorin e tyre.

Scholz “luajti” një notë të ngjashme gjatë një bisede të gjatë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin të premten. Pas bisedës, Scholz tha në Twitter se kishte nisur një aferë tre pikash me Putinin, e para prej të cilave ishte se “një armëpushim duhet të arrihet sa më shpejt në Ukrainë”.

Kërkesa që Rusia të tërhiqet menjëherë dhe të tërheqë të gjitha forcat e saj nga territori ukrainas nuk ishte në këto tre pika. Në një intervistë të fundjavës me T-Online të Gjermanisë, Scholz – i cili ka vonuar dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë – tha se Gjermania do të vazhdojë të mbështesë sanksionet kundër Rusisë, duke përsëritur thirrjen e saj për një zgjidhje diplomatike.

Pas takimit me Presidentin e SHBA Joe Biden në Uashington javën e kaluar, kryeministri italian Mario Draghi tha gjithashtu se ishte koha për të filluar të mendohej për një marrëveshje paqeje.

Ne ramë dakord që uhet të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën dhe të ushtrojmë presion mbi Moskën, por gjithashtu të pyesim veten se si të ndërtojmë paqen,” u tha ai gazetarëve, duke shtuar se këto përpjekje duhet të përfshijnë Ukrainën.

Njerëzit… duan të mendojnë për mundësinë e arritjes së një armëpushimi dhe rifillimit të negociatave të besueshme. Kjo është situata aktuale. Unë mendoj se ne duhet të mendojmë thellë se si ta zgjidhim këtë,” tha Draghi.

Edhe pse ata theksojnë mbështetjen e tyre për Ukrainën, fakti që liderët e tre vendeve më të mëdha të BE-së kanë miratuar pothuajse të njëjtat bisedime paqeje në një kohë kur Kievi ka një avantazh në luftë, sugjeron se trojka po përpiqet të ulë presion mbi udhëheqësit ukrainas që të bien dakord për negociatat.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu