Filmi për rastin “Monstra” financohet me 500 mijë euro nga buxheti (FOTO)

Filmi me titull “Kur dita nuk kishte emër”, kushtuar vrasjes së pesëfishtë te Liqeni i Smilkovës në vitin 2012 është financuar me 500 mijë euro nga Ministria maqedonase e kulturës, respektivisht nga Agjencia për Film. Kjo është shuma maksimale që ndan Agjencia e Filmit për një projekt filmik, që do të thotë se pushteti aktual ka qenë i interesuar në maksimum të incizohet film për këtë rast, për të cilin gjashtë shqiptarë u dënuan me burg të përjetshëm, në një proces gjyqësor përplot dyshime dhe kontradikta.

Premierën e tij filmi i regjisores Teona Mitevska, e ka realizuar në festivalin Berlinale. VMRO dhe BDI gjatë qeverisjes së tyre na kanë “surpizuar” shpeshherë me projektet e tyre të kushtueshme kulturore. Presim të shohim nëse edhe kësaj radhe na kanë përgatitur një suprizë të tillë të “këndshme”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu