Francë – Gjykata pezullon vendimin për ndalimin e burkës

Gjykata Administrative e Francës ka pezulluar vendimin për ndalimin e burkës në disa qytete në plazhet publike.

Vendimi thotë se ndalimi është i paligjshëm dhe se shkel lirite themelore, të besimit. Ky vendim u bë publik sot përpara shpalljes zurtare.

Një avokat jashtë gjykatës tha se personat që ishin gjobitur mund të pretendojnë kthimin e parave.

Ndalimi i burkës i ka ndezur debat të ashpër në Francë dhe në mbarë botën.

Komuniteti mysliman ka deklaruar se me ndalimin e burkes ata ishin vënë në shënjestër padrejtësisht. /Oranews


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu