Gati 3 milionë bileta të shitura, përfitim rekord në “Katar 2022”

Numri i biletave të shitura për Kupën e Botës “Katar 2022” deri tani është 2.95 milionë. UEFA ka njoftuar sot se në përfundim të turneut të ardhurat e siguruara nga shitja e biletave do të arrijnë në 7.2 miliardë euro.

Këto janë të ardhurat e krijuara në katër vjet nga Federata Ndërkombëtare e Futbollit dhe tejkalojnë vlerësimin fillestar me një miliard. Presidenti Gianni Infantino u shfaq i gëzuar para 211 anëtarëve të FIFA-s për arritjen e këtyre shifrave “pavarësisht Covid-it dhe krizave të ndryshme që po ndodhin në botë”.

Katari tashmë ka shitur më shumë bileta se Rusia, e cila shiti 2.4 milionë në Kupën e Botës 2018.

Më shumë bileta blenë tifozë nga Katari, Arabia Saudite, Shtetet e Bashkuara, Meksika, Britania e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe, Argjentina, Franca, India dhe Brazili.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu